MCU Thor ignoroval příběh z původních komiksů. V tomto díle MCU superhrdinové a jejich komiksové předlohy si prozradíme pár zajímavostí o bohu hromu.

Datum vydání 29. 5. 2023Shlédnutí 1 048×Sdílení článku81Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Thor je superhrdinou komiksového nakladatelství Marvel Comics. Tato božská postava byla vytvořena duem tvůrců Jackem Kirbym a Stanem Lee.  V dnes již kultovním Marvel Cinematic Universe si postavu boha hromu zahrál Chris Hemsworth rovnou ve čtyřech sólových filmech a v několika dalších filmových týmovkách. Postava hromo vládce byla použita v několika animovaných televizních projektech i hraných filmech. Byl použit i ve videoherních sérií.

Vznik komiksů Thora Odinsona:

Poprvé se objevil v komiksové antologii Journey into Mystery #83 v roce 1962 a debutoval tak ve stříbrném věku komiksů. 

Postavu vytvořili Stan Lee a Jack Kirby podle stejnojmenného boha ze severské mytologie. 

Jedná se o asgardského boha hromu, jehož kouzelné kladivo Mjolnir mu umožňuje létat a manipulovat s blesky. 

Jiná verze mytologického Thora se objevila i v komiksu Venus #12-13 v roce 1951.

Lee v rozhovoru v roce 2002 prozradil, že Thora vymyslel poté, co stvořil Hulka.

Foto: Marvel.com

„Jak uděláte někoho silnějšího, než je nejsilnější člověk? Konečně mi došlo, že z něho nemohu udělat člověka, ale boha. Rozhodl jsem se, že čtenáři bohy z řecké a římské mytologie již dobře znají, a mohlo by být zábavné ponořit se do starých severských legend. Kromě toho jsem si představil severské bohy jako dávné vikingy s vlajícími vousy, rohatými přilbami a bitevními kyji. Vybral jsem si Thora a pro napsání osnovy příběhu a postavy jsem požádal svého bratra Larryho, protože jsem neměl čas. Bylo pro mě přirozené přidělit tužku Jacku Kirbymu.”

Jack Kirby vylíčil Thora také v komiksu Tales of the Unexpected #16 v roce 1957 pro konkurenční nakladatelství DC Comics

V rozhovoru z roku 1984 uvedl:

„V padesátých letech jsem vytvořil verzi Thora pro DC než jsem jej vytvořil pro Marvel. V Marvelu jsem zapojil i ostatní postavy, protože jsem byl zamilovaný do legend, a proto jsem věděl o Balderovi, Heimdallovi a Odinovi. Pokusil jsem se aktualizovat Thora a obléci ho do kostýmu superhrdiny, ale stále to byl Thor.”

Postava Thora pro Marvel a DC měla jiný design, ale Kirby některé detaily použil u obou verzí. 

V rozhovoru z roku 1992 Kirby prozradil:

„Znal jsem legendy o Thorovi velmi dobře, ale chtěl jsem je modernizovat. Cítil jsem, že to může být pro komiksy nová věc, vzít staré legendy a modernizovat je.”


Následovala série třinácti stránkových příběhů The Mighty Thor, které pokračovaly v osnovách Leeho a také Roberta Bernsteina, pracujícího pod pseudonymem R. Berns

Série Journey into Mystery #101 (1964) zahájila dlouhou jízdu spisovatele Stana Leeho a kreslíře Jacka Kirbyho, která trvala až do Thora #179 (1970).

Lee a Kirby začlenili Thora do komiksu The Avengers #1 (1963) jako zakládajícího člena týmu superhrdinů. Postava se od té doby objevila v každém dalším svazku série Avengers

Foto: Marvel.com

Do Journey into Mystery #97 (1963) byl přidán pětistránkový doplněk Tales of Asgard. Následoval The Mighty Thor, který se stal dominantním titulem. 

Les Daniels, komiksový historik poznamenal, že Thorova dobrodružství se postupně měnila z příběhů o podivně vyhlížejícím superhrdinovi až ve velkolepou ságu. 

Jack Kirby byl pochválen umělcem Chicem Stonem, který napsal několik raných příběhů o Thorovi. Poznamenal na účet Kirbyho:

„Kirby vás mohl jen vést přes všechny tyto různé světy a čtenáři by ho následovali kamkoliv.”

Journey into Mystery byla následně přejmenována na The Mighty Thor v roce 1966.

Marvel po úspěchu požádal o ochrannou známku pro název The Mighty Thor v roce 1967 a registrace jim byla udělena v roce 1970.

Po odchodu Kirbyho se vizuální stránky nejprve ujal Neal Adams v roce 1970. Pravidelným umělcem série se dále stal John Buscema, ten byl hlavním kreslířem téměř bez přerušení až do roku 1978.

Lee přestal se psaním Thora brzy po odchodu Kirbyho a scénáře se ujali Gerry Conway, Len Wein nebo Roy Thomas. Během tohoto období bylo přidáno mnoho tradičních prvků severské mytologie a specifických příběhů. Po Thomasově období měl Thor tvůrčí tým, který se často měnil. 

V roce 1983 převzal Thorovu sérii Walt Simonson, jehož příběhy kladly větší důraz na mytologický původ postav. Simonson jako autor i kreslíř vydával sérii do roku 1986.

Příběhy pod taktovkou Simonsona představily postavu Beta Ray Billa, a to mu vyneslo kritické i fanouškovské uznání, jelikož se jednalo o populární a úspěšný tah. 

Simonsonovy pozdější příběhy, které už pouze psal, kreslil Sal Buscema, jenž je popsal jako velmi podnětné. 

„Bylo mi potěšením pracovat na jeho zápletkách, protože bylo velmi zábavné je ilustrovat. Měl spousty skvělých nápadů a Thorovi poskytl zcela nový směr.”

Simonson sérii nakonec opustil, protože potřeboval snížit svou pracovní zátěž a Thora se ujal tehdejší šéfredaktor Marvelu Tom DeFalco. Ten zůstal u komiksu až do roku 1993.

Postava Thora byla také zapojeno do příběhu Marvel Super Heroes Secret War z let 1984-1985. 

V důsledku příběhu Heroes Reborn z 90. let byl Thor na jeden rok odstraněn z kontinuity společně s dalšími postavami a byl poté představen v alternativním vesmíru. Titul Thor se vrátil k Journey into Mystery v roce 1996 v čísle #503.

Postava byla vrácena do hlavního proudu Marvel Universe s Thorem 2. svazkem v roce 1998.

V roce 2010 byla spuštěna řada nových sérií, aby se vyprávění shodovalo s filmem Thor pro Marvel Cinematic Universe. Jmenovitě série Thor: The Mighty Avenger, Thor: First Thunder, Thor: For Asgard a nebo Iron Man / Thor.

V roce 2011 se Thor opět vrátil ke svému původnímu názvu Journey into Mystery s číslem #622 v sérii příběhů se svým adoptivním bratrem Lokim. Pokračující série The Mighty Thor byla zahájena tentýž rok a ukončena v roce 2012 číslem #22.

Od roku 2012 se Thor stal postavou objevující se v Uncanny Avengers sérii. Následovala pokračující série Thor: God of Thunder jako součást Marvel NOW! 

V roce 2016 byla oznámena série The Unworthy Thor. Série navazuje na původního Thora, který se nyní nazývá Odinson a snaží se najít svůj úděl poté, co se vzdal svého jména a přišel o kladivo. Tvůrce Jason Aaron uvedl:

„Nedaří se mu z důvodu, kterým stále nerozumí. Upustil kladivo a od té doby ho nebyl schopen zvednout. V sérii se ocitáme na temnějším a zoufalejším místě.”

V roce 2020 debutoval Thor, kterého napsal Donny Cates. Příběh sleduje Thora jako nového krále Asgardu. Snaží se splnit královské povinnosti a zároveň bojovat s osudem ve snaze zachránit multivesmír před neznámou hrozbou.

Foto: Marvel.com

Život Thora

Původní komiksový příběh z roku 1962 se liší od toho, který známe z Marvel Cinematic Universe.

Původně se Thorův otec a nejvyšší asgardský bůh Odin rozhodl, že syna je nutné naučit pokoře a následně ho inkarnoval na Zemi jako smrtelného člověka bez vzpomínek na božství. 

Thor byl tedy studentem medicíny Donaldem Blakem. Blake se poté jako nic netušící lékař na dovolené v Norsku stal svědkem mimozemské invaze Kronanů, kteří byli posláni samotným Odinem. Po útěku do jeskyně objevil Mjolnir maskovaný jako vycházkovou hůl, která po úderu do skály vyslala blesky a proměnila jej v boha hromu, kterým celou tu dobu byl.

Thor po porážce mimozemšťanů se vrátil zpět do svého života lékaře. Ovšem se všemi vzpomínkami na svůj božský původ. Nadále však sdílel svůj život s alter egem Donaldem Blakem. Léčil nemocné se zdravotní sestrou a svou láskou Jane Fosterovou a bránil lidstvo před zlem. 

Thorova přítomnost na Zemi přitáhla pozornost jeho adoptivního bratra a největšího rivala Lokiho, boha lstí a falše.

Thor byl posléze nucen Odinem, aby se vrátil zpět do Asgardu, kam patřil. Thor ale neuposlechl tento příkaz, jelikož chtěl zůstat se svou láskou Jane. Byl tedy Odinem několikrát potrestán. Následně se připojil k ostatním superhrdinům v týmu Avengers.

Thor asgardský bůh hromu

Thor se jako asgardský bůh hromu setkal s velkou spoustou nepřátel a prožil i značně bizarní příběhy. Co jste o komiksovém Thorovi možná nevěděli?

 • V jednom ze Simonsonových příběhů Thor vystupuje v žabí podobě. Thora do žabí podoby zaklel bratr Loki, ale Thor zůstal věrný své povaze a pomohl celé žabí armádě vypořádat se s vojskem proradných krys. Poté získal zpět své kladivo, díky kterému se stal hromovou superžábou a vyříkal si to s Lokim.  Jako žabák Puddlegulp se objevil v sešitovce Thor #364 (1986) a jako Throg v příběhu The Mighty Thor (Vol. 2) #700 (2017).

 • Thor dokáže svou sílu až desetkrát znásobit, ovšem jen ve stavu, kterému říká válečné šílenství. 

 • Není nesmrtelný. Dlouhý život mu zaručilo pozření Zlatého jablka z Idunnu. Tato jablka rostou pouze v Asgardu a může je sbírat pouze bohyně Idunn. Poprvé je toto jablko použito v komiksu Journey into Mystery #100 (1963).

 • Thor vlastní vůz, který je tažen létajícími kozly jménem Toothgnasher a Toothgrinder. Thor Annual #5 (1976). Tito kozlové byli poněkud nešťastně použití ve filmu Thor: Love and Thunder / Thor: Láska jako hrom z roku 2022.
 • V alternativním vesmíru zlí vědci z organizace A.I.M. ovládnou zápornou verzi Thora. Ta se nazývá Thorr a pochází ze zcela jiné dimenze. Thorrovo kladivo v této verzi může zvednout jen ten, kdo jej není hoden. Avengers (Vol. 5) #25 z roku 2014.

Proradný bratr Loki

Thorovým největším nepřítelem a arcipadouchem je bezpochyby jeho proradný bratr Loki. Bůh hromu má však mnohem více nepřátel než by se mohlo zdát.

Nejzajímavější nepřátelé boha hromu:

 • Absorbing Man (Carl Creel) - Svou schopnost absorbovat materiály dostal od Lokiho s cílem porazit Thora. Poprvé se utkal s Thorem na stránkách komiksu Journey into Mystery #114 (1965).

 • Ego - entita známá jako „Ego - živá planeta” vznikla v tzv. černé galaxii, v neznámé části vesmíru. Ego se však vyvinul v entitu s vědomím a inteligencí, dokázal ovládat svou formu a dokonce vytvářel organismy. Byl představen v sérii The Mighty Thor #133 (1966).

 • Enchantress (Amora) - Asgarďanka Amora, které se jako učednice Karnilly Nornské začala učit magii. Byla vyhnána a učila se sama tím, že sváděla ostatní učně zběhlejší v magii a poznávala jejich tajemství. Patří mezi nejlepší asgardské kouzelnice. Amora se poprvé objevila v sešitovce Journey into Mystery #103 (1964). V MCU byla Enchantress představena jako Sylvie, varianta Lokiho v seriálu Loki streamovací platformy Disney+.

 • Fenris - Vlk z asgardské dimenze, o kterém se tvrdí, že je potomkem Lokiho a obryně Angrbody. Je velice inteligentní a disponuje obrovskou silou. Vlk však ohrožoval strážkyni božích Zlatých jablek Idunn a byl vykázán do Varinheimu. Poprvé se Fenris představil v komiksu Journey into Mystery #114 (1965). V MCU byl Fenris vyobrazen jako obří vlk sloužící Hele v Thor: Ragnarok (2017).

 • Gorr the God Butcher - Mimozemšťan jehož hořkost z nedostatku božského zásahu ho přiměje vydat se na výpravu za zničením každého boha ve vesmíru. Pomáhá mu mocný Necrosword. Komiksově se jedná o celkem nového záporáka. Objevil se v roce 2013 v sérii Thor: God of Thunder a v MCU si vysloužil debut ve filmu Thor: Love and Thunder / Thor: Láska jako hrom v roce 2022.

 • Hela - Asgardská bohyně smrti a vládkyně Hellu a Niflheimu - dvou z Devíti říší. Jedná se o dceru Lokiho (jiné inkarnace Lokiho, který zemřel během předchozího Ragnaroku) a obryně Angrbody. V komiksu debutovala v Journey into Mystery #102 (1964) a v MCU ve filmu Thor: Ragnarok z roku 2017.

 • Malekith the Accursed – Vládce temných elfů ze Svartalfheimu, jednoho z devíti světů asgardské kosmologie. Jeho první účinkování bylo v komiksu Thor #344 (1984) a na stříbrném plátně pro MCU se objevil ve filmu Thor: The Dark World / Thor: Temný svět z roku 2013.

 • Midgardský had – Jormungand se poprvé objevil v komiksu Marvel Tales #105 (1952). Thor je předurčen utkat se s ním během Ragnaroku.

 • Surtur – Ohnivý démon z Muspellheimu, jednoho z devíti světů asgardské kosmologie a vládce Ohnivých démonů. Poprvé se s Thorem utkal v Journey into Mystery #99 (1963) a byl použit i v MCU, konkrétně ve filmu Thor: Ragnarok (2017) a také se objevil v Disney+ seriálu What If…? / Co kdyby…? (2021).

Foto: Marvel.com

Thorovo kladivo - Mjolnir:

Mjolnir debutoval v titulu Journey into Mystery #83 (1962)

Jméno Mjolnir je poprvé použito v Tales of Asgard Thor #135 (1966).

Původ zbraně je odhalen až v Thor Annual #11 (1983), další verze původu kladiva byla představena v komiksu Thor vol. 2 #80 (2004).

Mjolnir je vyroben dvěma trpaslíky Brokkem a Eitrim, je ukován z magického kovu Uru. Odin jej pojmenoval Mjolnir a vložil do něj sílu ovládající bouři. 

V komiksové kontinuitě se kromě Thora a Odina prokázali další jedinci jako hodni zvednout Mjolnir:

Roger „Red” Norvell, Beta Ray Bill, Buri, Captain America, Eric Masterson, Bor, Loki, Jane Foster, The Destroyer, Squirrel Girl, Black Panther, Eddie Brock

Dalším se povedlo zvednout Mjolnir v alternativních vesmírech díky technickým vlastnostem a nebo vlivem absorbování Thorových sil, jako například Silver Surfer, Conan, Black Widow, Valkyrie, Air-Walker, Awesome Android, Magneto, Rogue, Wonder Man a Doctor Doom. 

Moon Knight, který byl představen i v rámci MCU seriálu pro Disney+ má také schopnost zvednout kladivo pomocí Khonsuova vlivu. 

Mjolnir samotný však není jedinou ultimátní zbraní komiksového boha hromu

 • Jarnbjorn - Bitevní sekera složená z asgardské oceli a vytvořená pro Runu, jednu z původních členek Valkyrioru. Thor: God of Thunder #1 (2012).
 • Thunderstrike - Palcát vytvořený Odinem. The Mighty Thor #459 (1993).
 • Crusher - Znám také jako War-Hammer, Enchanted Mallet nebo Magic Hammer. The Mighty Thor #478 (1994).
 • Lightbringer - Podle mýtu byl kdysi hvězdou. Z oblohy byl stržen imperátorem Doomem a ten z něj vytvořil magické kladivo. A-Force (Vol. 2) #5 (2016)
 • Stormcaster - Kladivo vytvořené Lokim. Bylo darováno mutantce Ororo Munroe (Storm), získala tak přístup k božské moci a stala se bohyní hromu. X-Men Annual #9 (1985)
 • Frogjolnir - Puddlegulp, coby Thor v žabí podobě, zvedl střípek Mjolniru a stal se tak Throgem, žábou hromu a vládcem mocného Frogjolniru. Lockjaw and the Pet Avengers #1 (2009)
 • Stormbreaker - Byl vytvořen ve Skartheimu po boji Thora s Beta Ray Billem. Bill spravedlivě vyhrál a Odin nechal vytvořit trpaslíky z Nidavelliru nové kladivo ze stejného uruského kovu. Thor #339 (1983).

„Ať jsi kdekoliv, Loki. V jakékoliv části známého vesmíru. Braň se, protože tě teď nic nemůže zachránit… před pomstou Thora!”

 

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
FilmHarmonie 2023
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Zemřel Stan Lee, legendární komiksový tvůrce, který se rád objevoval i ve filmech

Zemřel Stan Lee, legendární komiksový tvůrce, který se rád objevoval i ve filmech

Datum vydání 12. 11. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1441
Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

Datum vydání 17. 7. Autor článku Aleš Názory k tématu14Sdílení článku1198
Spider-Man je oficiálně zpět v MCU, třetí film vznikne ve spolupráci Sony a Marvelu

Spider-Man je oficiálně zpět v MCU, třetí film vznikne ve spolupráci Sony a Marvelu

Datum vydání 27. 9. Autor článku Daniel Názory k tématu9Sdílení článku1190
James Gunn je zpátky. Strážci Galaxie 3 natočí režisér původních dvou filmů

James Gunn je zpátky. Strážci Galaxie 3 natočí režisér původních dvou filmů

Datum vydání 15. 3. Autor článku Aleš Názory k tématu13Sdílení článku1067

Jaký osud by mohl čekat Max ze Stranger Things? Teorie se různí

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Nejnovějším Expendables (Postradatelní) se žalostně nedaří přilákat diváky do kin

Datum vydání 24. 9. Autor článku Žaneta Sdílení článku16

Stávka scénáristů se snad pomalu chýlí ke konci

Datum vydání 22. 9. Autor článku Josef Sdílení článku12

Nepřehlédnutelně bělovlasý muž s typickým úsměvem na rtech nemohl chybět na slavnostní premiéře celovečerního dokumentárního filmu „Život je sranda“.

Datum vydání 22. 9. Autor článku Hana Sdílení článku55
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku894
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku449
10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

Datum vydání 2. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu33Sdílení článku581