Star Wars: Které díly nabídly spektakulární podívanou a u kterých se příběh stal koulí na noze?

Datum vydání 2. 6. 2023Shlédnutí 770×Sdílení článku56Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Sága Star Wars se stala popkulturním fenoménem. Má však i svoje slabší momenty. Které díly se vydařily a které se nejen u fanoušků ukázaly být spíš propadákem?

Foto: Starwars.com

Kultovní série Star Wars se vyvíjela v čase

Pojetí toho, co je to Star Wars, se samozřejmě v průběhu let měnilo s tím, jak přibývaly do původního konceptu jednotlivé epizody.
Co tak započalo jako jeden film s v té době ještě pouze hypotetickým pokračováním, se proměnilo v trilogii mapující hrdinskou cestu Luka Skywalkera, z níž prequely udělaly příběh v němž se stěžejní postavou stal Darth Vader.

V současné době se celý svět Star Wars proměnil v podstatně propracovanější ekosystém, který dalece přesahuje jednu osobu nebo rod. Tento vývoj mění nejen celkový obraz skywalkerovské ságy, ale prohlubuje i význam jednotlivých dílů.

Série přitom není kvalitativně vyrovnaná. Některé díly si však mezi fanoušky i filmovými kritiky získaly prakticky kultovní status, zatímco na jiné nahlíží filmová obec s jistými rozpaky.

Kde se světu Star Wars úplně nedařilo

Do druhé kategorie tak patří také snímek Star Wars: Clone Wars (Klonové války). Stěžejní postavou se stává Anakin Skywalker, který je nucen vycvičit mladou padawanku Ahsoku Tano. Nejdůležitějším úkolem, který společně musí dvojice zvládnout, je záchrana syna Jabby the Hutta.

Nízké hodnocení je částečně způsobeno tím, že snímek vůbec nebyl původně určen do kin. Vznikl jakožto televizní pořad, který ale ve své době teprve hledal cestu ke zcela novému kánonu Star Wars. George Lucas se ale nakonec rozhodl celému počinu zajistit vyšší sledovanost.
I v českém prostředí to v rámci hodnocení na Československé filmové databázi do červených čísel snímek nedotáhl. Kvality této epizody stačily na lehce nadprůměrných 61 %.

Co se týče dalších filmů, které vzbudily rozporuplné reakce, epizodě Star Wars: The Rise of Skywalker bývá vytýkána určitá krkolomnost. Dokazuje to ostatně i hodnocení na ČSFD, kde má snímek veskrze průměrných 58 %. Mluví se o nedotaženém příběhu, uspěchanosti i notně klišovitém pojetí.
Odhalení Reyina původu je ve filmu zmatené, nový příběh Poea Damerona bývá označován jako nepřesvědčivý a zbytečný a film v podstatě ignoroval všechny události z epizody The Last Jedi. Ke všemu návrat císaře Palpatina působil nevěrohodně a film trpěl několika zásadními logickými chybami.
Tím se dostáváme z pomyslné temné strany Síly na tu opačnou, tedy k filmům, které si vysloužily příznivější hodnocení.

Foto: Starwars.com

Které snímky Star Wars si vysloužily lepší hodnocení

Samotný snímek The Last Jedi si u českých fanoušků Star Wars vede o něco lépe. Na status toho nejlepšího to ale pořád nestačí, dočkal se v hodnocení pouze 69 %. Ve svém pojetí se vrátil k odkazu páté epizody. Rian Johnson natočil zcela odlišný typ filmu, což samozřejmě vzbudilo reakce rozporuplné.
Tam, kde pokračování The Force Awakens (též česky Síla se probouzí) čerpalo z minulosti, film The Last Jedi formoval budoucnost Star Wars. Jeho rozplétání Síly optikou spirituality a mystiky bylo výrazně současným a pohlcujícím tahem.

Kritika celému snímku vytýká hlavně pokulhávající příběh. Na druhou stranu si celý film pro sebe naprosto ukradla obrovská chemie mezi Kylo Renem a Rey.
K vůbec nejlepším filmům z celé filmové série bývá řazen primárně původní (v pořadí druhý) snímek The Empire Strikes Back, v češtině také běžně uváděno pod názvem Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder. Vyprávění z roku 1989 na ČSFD zdobí hodnocení 89 %.

Původní A New Hope neboli Nová naděje z roku 1977 fanoušky do světa Star Wars teprve uvedla, právě snímek s podtitulem The Empire Strikes Back začal celou ságu rozvíjet, a to způsobem, který není povrchní. Ve srovnání se svým předchůdcem je tak mnohem temnější a naléhavější a také dospělejší.
Ke špičce pak bývá řazen i vůbec první snímek reprezentující dnes legendární sérii, který je dnes znám také jako Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje z roku 1977. Ostatně i v Česku mu bylo prostřednictvím Kinoboxu přiřknuto vysoké hodnocení 86 %.

V srdcích mnoha fanoušků si vydobyl tento film zvláštní postavení už proto, že byl zkrátka první. Zpětně vzato však i on má své kvality. Na svou dobu to byly hlavně revoluční speciální efekty. Průlom znamenalo i zacílení na dámské publikum díky postavě princezny Leiy.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
FilmHarmonie 2023