Film Indiana Jones a herec Harrison Ford mají pár filmových tajemství. Která to jsou?

Datum vydání 30. 5. 2023Shlédnutí 863×Sdílení článku53Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Indiana Jones – archeolog v klobouku, kterého si nedokáže snad nikdo představit bez biče. Světově proslulá fiktivní postava ze stejnojmenné filmové pentalogie režisérů Stevena Spielberga a George Lucase. Pojďme se společně podívat na několik zajímavostí, o kterých jste možná ani nevěděli.

Foto: Wikipedia.org

Psí jméno?

Věděli jste, že jméno Indiana původně patřilo čtyřnohému miláčkovi samotného George Lucase? Stal se také do jisté míry předlohou pro Chewbaccu. Po psovi, tentokrát Stevena Spielberga, byla pojmenovaná i postava Willie Scott (herečka Kate Capshaw), která se objevila v Chrámu zkázy.

Původní jméno

Původní návrh jména hlavního hrdiny byl zcela jiný. Postava archeologa se měla jmenovat Indiana Smith. S tímto jménem však Spielberg nesouhlasil, a tak se společně dohodli na příjmení Jones.  

Odmítání Harrisona Forda

Dnes už si snad nikdo nedokáže představit, že by fenomenální roli ztvárnil někdo jiný než Harrison Ford. Avšak vše mohlo být jinak...
Role se měl původně zhostit herec Tom Selleck. Nabídku však nemohl přijmout z důvodu probíhajícího natáčení seriálu Magnum. Přesto dostal od Spielberga možnost si kdykoliv ve filmu zahrát.
Zpočátku Lucas odmítal obsadit do hlavní role právě Forda, prý z důvodu jeho pracovního vytížení. To se však ale změnilo při odmítnutí Toma Sellecka.

Inspirace pro kostým

Inspirací pro ikonický kostým hlavního hrdiny v podobě kožené bundy, klobouku a biče se stal art concept ze seriálů z 30. let. Spielberg a Lucas měli již před samotným natáčením doladěný kostým do všech detailů.

Švýcarský nůž pro autentičnost

Pro doladění autentičnosti staré kožené bundy hlavního hrdiny využila kostymérka Deborah Nadoolman švýcarský nůž, který ji zapůjčil Harrison Ford, den před natáčením Dobyvatelů ztracené archy.
Nadoolman nezůstala jen u švýcarského nože – pro další potřebné ,,poškození“ kostýmu archeologa využívala i kovový kartáč. Ten zanechal kostymérce po několik týdnů ošklivě podrásané ruce.

Sešívačka v akci

Filmová kostymérka Nadoolman si uměla velmi dobře poradit s každým detailem na kostýmu. Využívala k tomu, co se zrovna naskytlo. Indyho klobouk vyválela v bahně, smotala ho do úzké ruličky a sedla si na něj. Pro působení zašlého klobouku si na něj sedal i Harrison Ford, který si klobouk dokonce i sám opravoval pomocí kancelářské sešívačky.

Střevní potíže při natáčení

Autentický výraz otráveného a velmi unaveného hlavního hrdiny, při natáčení scény střelby káhirského útočníka s mečem, nebylo vůbec těžké pro Forda ztvárnit. V době natáčení měl totiž nepříjemné střevní potíže, při kterých měl zhruba desetiminutové intervaly, ve kterých mohlo probíhat natáčení.

Foto: Wikipedia.org

Uštknutí asistenta režie

Pro natočení scény uvnitř Studny duší mělo být původně využito tisícovky hadů. Tento počet byl však nedostačující a konečný počet hadů čítal přes sedm tisíc.
Během natáčení dokonce došlo k uštknutí prvního asistenta režie Davida Tomblina, který byl ihned převezen k lékařskému ošetření.
S útokem hada se také setkal i samotný Ford během scény, kdy se kobra před ním zvedne. Ve skutečnosti se kobra zvedla a díky velkému zneklidnění zaútočila a vystříkla svůj jed. Avšak v tomto případě se naštěstí nikomu nic nestalo, a to díky umístění ochranného skla mezi hercem a kobrou.

Pozření šatů

Šaty, které měla na sobě v úvodní scéně Chrámu zkázy Willie (Kate Capshaw) byly posety korálky a flitry z 20. let. Tyto šaty však musely být opraveny z důvodu ,,zásahu“ slona, který je začal okusovat během natáčení. Kompletní oprava šatů byla velmi nákladná a rychle provedená.  
Kate Capshaw měla celkově mnoho zážitků při natáčení. Jedním z nich jsou například lekce křičení. Její role Willie v podstatě neustále hlasitě křičí, avšak Kate se křičet příliš nedařilo, proto získávala rady a postupy, jak dostatečně autenticky křičet, přímo na place od režiséra.

Závažné zranění Harrisona Forda

Při natáčení filmových scén se stává leccos, ale absence protagonisty už tak častá není. To se ale bohužel přihodilo při natáčení scény s pásovým dopravníkem, kdy Forda musel nahradit kaskadér Vic Armstrong. Harrison Ford si poranil páteř a po dobu šesti týdnů zcela vypadl z natáčení kvůli rehabilitaci.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
FilmHarmonie 2023