Nejlepší fantasy seriály, najdete mezi nimi své oblíbené?

Datum vydání 11. 7. 2023Shlédnutí 1 354×Sdílení článku96Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Oblíbeným žánrem je bezpochyby fantasy a sci-fi. V tomto článku si připomeneme několik skvělých seriálů, na které by se nemělo zapomenout.

Foto: Depositephotos

The Vampire Diaries / Upíří deníky (2009 - 2017)

Jedná se o americký nadpřirozený televizní seriál zaměřený především pro teenagery. Za vznikem upíří série stál Kevin Williamson a Julia Plec.

Seriálová adaptace vznikla podle stejnojmenné knižní série spisovatelky L. J. Smith. Knižní předloha obsahuje celkem 7 svazků a dále vyšlo ještě několik navazujících knih. 

Televizní adaptace byla ukončena v březnu 2017, po odvysílání 171 epizod během osmi sezón.

Koncepty a postavy objevující se v seriálu sloužily k zahájení větší franšízy, která zahrnuje další televizní seriály, webové seriály, romány a komiksy. 

Prvním velkým vstupem do této kolekce propojených děl byl televizní seriál The Originals / Původní (2013 - 2018). Po něm následoval spin-off s názvem Legacies / Odkaz (2018 - 2022).

Původní seriál, jenž odstartoval upíří sérii, pojednává o dvou upířích bratrech - Stefanovi (Paul Wesley) a Damonovi (Ian Somerhalder), kteří jsou posedlí krásnou dívkou Elenou (Nina Dobrev) z městečka Mystic Falls.

Věděli jste, že…?

 • Nabídku účastnit se konkurzu odmítla herečka Ashley Tisdale (Muzikál ze střední).
 • Paul Wesley, který ztvárnil Stefana, se původně ucházel o roli Damona, kterého si nakonec zahrál Ian Somerhalder. Herec dále prozradil, že je fanouškem upířího seriálu Pravá krev (True Blood).
 • Krev v seriálu byla kukuřičný sirup.
 • Pro fiktivní městečko Mystic Falls byly použity záběry z města Covingtonu v Georgii a záběry s vodopádem jsou z Yellowstonského parku. 

The Magicians / V zajetí kouzel (2015 – 2020)

The Magicians je americký fantasy televizní seriál, který se vysílal na stanici Syfy a je založen na stejnojmenném románu Leva Grossmana z roku 2009. Za vznikem seriálové adaptace stojí tvůrčí duo Sera Gamble a John McNamara.

Tohoto fantasy seriálu bylo odvysíláno celkem 65 epizod během pěti sezón

Seriál se primárně zaměřuje na Quentina Coldwatera (Jason Ralph), mladíka, posedlého sérií fantasy románů o kouzelné zemi Filorii. Dostane se na tajnou kouzelnickou školu Brakebills University, kde získá vzdělání moderního čarodějnického řemesla. Ukáže se, že magický svět z jeho oblíbených dětských knih skutečně existuje. 

Věděli jste, že…?

 • Margo (Summer Bishil) se původně v knize od Leva Grossmana jmenuje Janet. Scénárista John McNamara to odůvodnil, že v seriálu bylo už příliš postav, jejichž jména začínají na J. Autor knižní předlohy Lev Grossman se vyjádřil, že se mu jméno Margo v seriálu líbí. 

Carnival Row (2019 – 2023)

Jedná se o americký krimi, fantasy a mysteriózní seriál, který se odehrává na kontinentu zvaném Tirnanoc. Seriál vytvořili Travis Beacham a René Echevarria

V Tirnanocu žijí víly, které jsou v mnoha ohledech podobné lidem, ale jsou obdařeny křídly. Po válce o jejich zemi se většina z nich pokusila uprchnout do hlavního města Republiky Burgue. V tomto městě výjimeční tvorové vykonávají převážně podřadné práce.

Víla Vignette Stonemoss (Cara Delevingne) při svém útěku současně organizuje úprk i ostatních. Kdysi měla vztah s burgueským vojákem jménem Philo (Orlando Bloom). Vignette se však domnívá, že je Philo mrtev, ale on dále pracuje jako inspektor během vyšetřování série krvavých vražd. 

2. série Carnival Row měla premiéru letos.

Věděli jste, že…?

 • Natáčení probíhalo v českých městech, konkrétně ve městě Prachov a Adršpachu. 
 • Orlando Bloom se během natáčení objevil na českých zámcích Sychrov a Frýdlant a dále na vlakovém libereckém nádraží.
 • Bloom prohlásil, že pro něj nebylo moc příjemné natáčet milostnou scénu s Carou Delevingne.

Supernatural / Lovci duchů (2005 – 2020)

Supernatural (Lovci duchů) je nejdéle vysílaná americká fantasy série od tvůrce Erica Kripkeho. Seriál si vysloužil celkem patnáct sérií a 327 epizod

Sleduje bratry Sama (Jared Padalecki) a Deana (Jensen Ackles), kteří loví různá monstra a démony, aby ochránili lidstvo před silami zla. 

V seriálu se objevuje několik různých mytologických stvoření. Ta jsou často považována za zlá, ale mnohdy mívají i sympatičtější stránku. 

Věděli jste, že…?

 • Herečka Katie Cassidy po 3. sérii odešla kvůli problémům s rozpočtem, proto její postavu Ruby převzala Genevieve Cortese.
 • Démonické postavy Lilith (Katherine Boecher), Alastaira (Christopher Heyerdahl), Astaroth (Marisa Ramirez), Azazela (Frederic Lehne) a Abaddon (Alaina Huffman) jsou založené na démonech ze skutečných křesťansko-židovských tradic.

Ash vs. Evil Dead (2015 - 2018)

Ash vs. Evil Dead je americký komediální hororový seriál, který pro Starz vyvinuli Sam Raimi, Ivan Raimi a Tom Spezialy

Seriál se odehrává ve světě Evil Dead vytvořeném Raimim, ve kterém si Bruce Campbell zopakoval svou kultovní roli Ashe Williamse z filmové série. K němu se připojují Pablo (Ray Santiago) a Kelly (Dana DeLorenzo).

Seriál bohužel získal pouhé tři série po deseti epizodách a byl ukončen v roce 2018.

Věděli jste, že…?

 • Ash (Bruce Campbell) používá k tahání svého pojízdného bytu automobil Oldsmobile Delta 1973. Ten se objevuje v několika dalších počinech Sama Raimiho. 
 • Campbell a Lucy Lawless si spolu zahráli již v několika dalších projektech. Konkrétně v seriálech Herkules (1995) a Xena (1995), dále byli přítomni ve filmu Spider-Man (2002). Všechny tyto projekty režíroval Sam Raimi. 

His Dark Materials / Jeho temné esence (2019 – 2022)

Americký dobrodružný seriál His Dark Materials (Jeho temné esence) vychází ze stejnojmenné knižní trilogie Phillipa Pullmana. Filmová adaptace Zlatý kompas (The Golden Compass) z roku 2007 si bohužel nevedla nejlépe a místo druhého filmu vznikl seriál od režiséra Toma Hoopera

Tato epická fantasy show se zaměřuje na mladou dívku Lyru (Dafne Keen), která se vydává na nebezpečnou cestu do kouzelného světa, když se dozví o zlém spiknutí.

Seriál má odvysílány tři série s velmi kvalitními vizuálními efekty. 

Věděli jste, že…?

 • Philip Pullman sám přiznal, že jeho knižní trilogie má podkopat základní pilíře křesťanství.

The Witcher / Zaklínač (2019 – současnost)

Zaklínač je založený na bestsellerové románové sérii polského spisovatele Andrzeje Sapkowskiho. Pojednává o hlavní postavě Geralta z Rivie (Henry Cavill), zaklínače, osamělého lovce netvorů. Tvůrkyní amerického fantasy seriálu je Lauren Schmidt.

Stejně jako Carnival Row má i Zaklínač silná témata založená na společenských nepokojích a utlačování mytologických bytostí. S nadcházejícím vydáním 3. sezóny v létě 2023 slibuje The Witcher více vzrušení, magie a epických bitev. 

Věděli jste, že…? 

 • Když byl Kim Bodnia osloven tvůrci seriálu, aby si zahrál Vesemira, rozhodl se zahrát si i všechny videohry, aby nastudoval Vesemirovy schopnosti a samotnou postavu. 
 • Pro hru „Zaklínač 3: Divoký hon“ vzniklo DLC inspirované seriálovým Zaklínačem. 
 • Pro seriál vzniklo několik druhů mečů. Cavill používal lehký meč kvůli bezpečnosti. Nechal si také upravit jílec meče, aby mu lépe seděl do ruky a byl lépe ovladatelný.

Game Of Thrones / Hra o trůny (2011 – 2019)

Od té doby, kdy byla úspěšná fantasy bestsellerová série spisovatele George R. R. Martina adaptována pro HBO seriál, byla v době vysílání vrcholem fantasy zábavy. Tvůrčím duem Davidem Benioffem a D.B. Weissem bylo vydáno 8 sezón s celkovým počtem 73 epizod. 

Děj se odehrává na fiktivních kontinentech Západozemí. Příběh se skládá z několika zápletek s velkým množstvím postav. 

Věděli jste, že…? 

 • Titulní píseň seriálu se dostala i do repertoáru britské Královské gardy. 
 • Postava Johna Bradleyho (Samwell Tarly) má v seriálu vadu řeči. Herec poté prohlásil, že mu zadrhávání zůstalo i nějaký čas po skončení natáčení a kazilo mu konkurzy na jiné role. 
 • Emilia Clarke (Daenerys) se nechala slyšet, že kvůli odhaleným sexuálním scénám s hereckým kolegou Michielem Huismanem několik dní nespala. 

The Strain / Agresivní virus (2014 – 2017)

The Strain je americký hororový seriál, který vytvořili Guillermo del Toro a Chuck Hogan na základě jejich stejnojmenné románové trilogie.

Seriál se soustředí převážně na Dr. Ephraima Goodweathera (Corey Stoll), šéfa projektu CDC, který je povolán, aby prošetřil přistání letadla, na jehož palubě jsou všichni cestující po smrti. To, co jeho tým objeví, je virové propuknutí, které má podobnosti s prastarým kmenem vampirismu. Virus se začíná šířit a Goodweather spolupracuje se svým týmem a skupinou obyvatel města na vedení války za záchranu lidstva.

Seriál byl ukončen po čtyřech sérií se 46 epizodami

Věděli jste, že…? 

 • Upíří knižní trilogie od Guillerma del Tora a Chucka Hogana vyšla pod českým názvem „Zhoubný kmen".
 • V USA si lidé stěžovali na plakát k seriálu, kde ženě leze skrze oko červ. Televizní stanice Fox byla následně donucena tyto plakáty ze všech billboardů stáhnout a nahradit je vhodnějšími.

The Mandalorian (2019 - současnost)

The Mandalorian je americký seriál vytvořený Jonem Favreauem pro streamovací službu Disney+. Jedná se o první živě akční seriál z franšízy Star Wars, který začíná pět let po událostech Návratu Jediho (1983) a v hlavní roli hraje Pedro Pascal. Osamělý lovec odměn, který je na útěk, aby ochránil dítě Grogu, které je citlivé na sílu.

Úspěšný SW seriál měl letos premiéru se svou třetí sérií

Věděli jste, že…? 

 • Závěrečná znělka seriálu připomíná svým rytmem cval koně, na počest klasickým westernům, kterými je Mandalorian inspirován.
 • První Star Wars projekt, jehož kulisy byly kompletně postavené ve studiích v Los Angeles. Dříve se natáčelo například v americkém státě Georgia, Tunisku nebo v Londýně. 
 • Seriál se odehrává 6 let před narozením postavy Rey z nejnovější trilogie. 

Stargate / Hvězdná brána (1997 – 2007)

Hvězdná brána (Stargate) je seriál v žánru vojenské sci-fi. Vychází z filmu režiséra Rolanda Emmericha, který jej napsal společně s producentem Deanem Devlinem. V hlavní roli Jacka O'Neila se ve snímku z roku 1994 představil Kurt Russell

Za seriálem stojí tvůrčí duo Jonathan Glassner a Brad Wright.

Celá franšíza je založena na myšlence mimozemského zařízení zvaného Hvězdná brána, vytvářejícího červí díru, což umožňuje okamžité cestování napříč vesmírem.

Seriálové pokračování se zaměřuje na Jacka O’Neilla (Richard Dean Anderson), který je opět povolán, aby vedl první tým SG-1 pro cestování Hvězdnou bránou. Tyto SG týmy mají za úkol prozkoumávat planety a navazovat s jejími obyvateli přátelské vztahy. Bojují také proti mimozemské civilizaci, která zotročuje planety.

Seriál získal velkou fanouškovskou základnu během svých deseti sezón s celkem 212 odvysílanými epizodami a třemi celovečerními filmy

Úspěch SG-1 vedl k rozšíření této franšízy o další seriály: Stargate: Atlantis / Hvězdná brána: Atlantida (2004 - 2009), SGU Stargate Universe / Hvězdná brána: Hluboký vesmír (2009 - 2011) a nebo internetová minisérie Stargate Origins: Catherine (2018), která však nebyla dobře přijata. 

Věděli jste, že…? 

 • Herec Michael Shanks, jež ztvárnil postavu Daniela, si v tomto seriálu zahrál se svými manželkami – Vaitiare Hirshon a posléze i s Lexou Doig.
 • Roland Emmerich, tvůrce původního filmu Hvězdná brána (1994), seriál nesnáší. Je to hlavně proto, že svůj film zamýšlel jako první díl filmové trilogie.
 • V prvních dílech seriálu se po průchodu bránou na vojácích objevuje namrzlá voda, stejně jako ve filmu, od čehož se nakonec ustoupilo.

Buffy, the Vampire Slayer / Buffy, přemožitelka upírů (1997 - 2003)

Buffy the Vampire Slayer (Buffy, přemožitelka upírů) je americký nadpřirozený televizní seriál vytvořený spisovatelem a režisérem Jossem Whedonem.

Buffy Summers (Sarah Michelle Gellar) je „přemožitelka", jedna z dlouhé řady mladých žen, které osud vybral k boji proti zlým silám. Žije v městečku Sunnydale a mladá hrdinka chce žít normální život puberťačky. Naučí se však přijmout svůj osud přemožitelky upírů.

Buffy měla celkem sedm sérií se 143 epizodami

Další příběhy přemožitelky byly po ukončení seriálu vydávány v komiksové podobě.

Věděli jste, že…? 

 • Jizvu, kterou má Spike (James Marsters) na levém obočí ze souboje s čínskou přemožitelkou, má herec z napadení, které se mu přihodilo před natáčením. 
 • Náhrobky na všech hřbitovech v Sunnydale jsou z polystyrenu. 
 • Tvůrci původně chtěli aby se upíři mohli měnit v netopýry nebo prostě létat. To se ale ukázalo jako příliš náročné a nákladné.

Který seriál jste sledovali vy a jaký ve výčtu podle vás chybí? 

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
FilmHarmonie 2023