Clint Eastwood: Legenda americké kinematografie nedávno oslavila 93 let. Co o něm ještě nevíte?

Datum vydání 9. 6. 2023Shlédnutí 571×Sdílení článku57Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Na následujících řádkách vám představíme žijící legendu amerického spaghetti westernu poloviny 60. let, úspěšného herce, režiséra i producenta a také v pořadí třicátého starostu jednoho města v Kalifornii, které tímto proslavil - Clint Eastwood.

Foto: Depositephotos

Několik slov na úvod

Clint Eastwood, méně známý pod celým jménem Clint Eastwood Jr. se narodil posledního května roku 1930. Je znám především jako jeden z nejznámějších a v jednu dobu z nejobsazovanějších amerických herců. Zářné jsou i jeho režisérské úspěchy a pochlubit se může rovněž vykonáváním funkce starosty v kalifornském městečku Carmel-by-the-Sea.

Svůj debut Clint Eastwood zaznamenal ve westernovém seriálu Rawhide, kde se v mezinárodním měřítku proslavil rolí cholerického mladíka, Rowdyho Yatese. Následovaly role na sebe úzce navazujících filmů pod taktovkou italského režiséra Sergia Leone – Pro hrst dolarů (1964), Pro pár dolarů navíc (1965) a z nich dodnes nejznámější snímek Hodný, zlý a ošklivý (1966). Ikonou mužnosti se stal díky pentalogii akčních filmů ze 70. a 80. let, ve kterých ztvárnil roli policejního vyšetřovatele, Harryho Callahana. Významná je i jeho role režiséra. Je držitelem několika Zlatých glóbů za nejlepší režii. Za všechny jmenujme prozatím alespoň životopisný film Bird o saxofonistovi Charliem Parkerovi, který byl jedním z nejnadanějších jazzmanů celých Spojených států amerických.

Clint Eastwood - příchod na svět

Clint Eastwood se narodil v San Franciscu Ruth a Clintovi Eastwoodovým. Ihned po narození mu bylo přezdíváno „Samson“ podle jednoho z biblických siláků, neboť vážil neuvěřitelných 5,5 kilogramů. O čtyři roky později na svět přišla i jeho sestřička Jeann. Eastwood je vzdáleným potomkem jednoho z prvních pasažérů, kteří dorazili ke břehům Severní Ameriky, Mayflowera Williama Bradforda, a tudíž patří k 12. generaci zde narozené. Spolu s rodiči a mladší sestrou se přestěhoval do Piedmontu v Kalifornii, kde vyrůstal v bohaté městské čtvrti.

Dětství v luxusu

Jeho rodiče patřili k vlivným kalifornským občanům, byli členy místního country klubu a vlastnili dva automobily, což bylo na 30. léta 20. století vskutku nezvyklé. Žít v luxusu si mohli dovolit díky práci Eastwoodova otce, který byl vedoucí výroby ve společnosti Georgia-Pacific. Jeho matka později nastoupila na pozici úřednice ve světoznámé společnosti IBM.

Clint Eastwood - nezdárný student

Malý Clint Eastwood navštěvoval nejprve Piedmont Middle School, a přesto že se mu příliš nedařilo, ve studiu pokračoval. Z místní střední školy byl však za opakující se prohřešky vyloučen, a přestoupil tak na leteckou školu do Oaklandu. Dodnes není zcela zřejmé, zda Eastwood skutečně odmaturoval, či nikoliv.
Muž mnoha profesí

Co víme s jistotou je fakt, že vystřídal celou řadu různorodých zaměstnání. Mimo jiné se živil jako prodavač, rozdával noviny, stále se dobrovolným hasičem i nosičem golfových míčků. Během korejské války (1950–1953) nastoupil do armády, kde však vykonával nenáročnou práci plavčíka ve Fort Ordu v severní Kalifornii.

Clint Eastwood - herecká kariéra

Klíčovou postavou začátku Eastwoodovy herecké kariéry byl mariňák Chuck Hill, který stejně jako budoucí hvězda filmových pláten sloužil ve Fort Ordu. Hill představil Eastwooda svému známému, kameramanovi studia Universal, Irvingu Glassbergovi. Ten mu zařídil konkurz, který vedl americký režisér a filmový producent Arthur Lubin. Clint Eastwood jej ohromil svou 193 centimetrů vysokou a vypracovanou postavou, avšak podle Lubina hereckým talentem příliš neoplýval, tudíž Eastwoodovi doporučil navštěvovat kurzy herectví.

Následovalo období spousty neúspěšných konkurzů, které prolomila až nabídka menší roličky ve filmu Pomsta netvora, režiséra Jacka Arnolda, v roce 1955. Následovala řada dalších vedlejších rolí, z nichž nejúspěšnější byly ty ve filmech Všechny čluny na vodu a Star in the Dust. Průlom v Eastwoodově kariéře přišel až v roce 1958, kdy získal hlavní roli v seriálu Rawhide z produkce stanice CBS. Následovala úspěšná trilogie oblíbených spaghetti westernů s Eastwoodem v čele, z nichž nejznámější a dodnes často reprízovaný je film Hodný, zlý a ošklivý z roku 1966. Role drsného policejního inspektora v sérii filmů o Harrym Callahanovi, mu přinesla nehynoucí slávu a stal se jedním z nejcharismatičtějších herců současnosti. Eastwoodova herecká kariéra je vskutku obsáhlá. Z dalších filmů jmenujme alespoň Útěk z Alcatrazu či snímek Americký sniper, který sám režíroval.

Clint Eastwood - režisérská kariéra

Eastwoodovou prvotinou byl thriller Zahrajte mi „MISTY“ z roku 1971. I přesto, že v něm sám ztvárnil hlavní roli, nejednalo se o úspěch, jaký očekával. A tak začal filmy točit jinak, tak trochu po svém. Do rolí obsazoval osobnosti, které do té doby měly ve většině případů nulové zkušenosti s natáčením. Herec John Ford se před spoluprací s Eastwoodem objevil pouze v několika němých snímcích, Howard Hawks ve filmech nikdy předtím nehrál. Nesnažil se jednotlivé scény zdokonalovat, ponechával jim autenticitu. Zároveň byl i schopným producentem a neustále si hlídal stanovený rozpočet. Eastwoodovy filmy si udržují svižné tempo, ale přitom dějově nikam nespěchají a vše vykreslují do nejmenšího detailu. Většina filmů je spoře osvětlena, Clint Eastwood využívá techniku noir, která si pohrává s mírně černobílým stylem. Mezi jeho nejslavnější snímky patří muzikál Honkytonk Man, drama Madisonské mosty a již zmíněný trhák Americký sniper. I přesto, že letos oslaví již 93. narozeniny, chystá další film, který nese prozatímní název Juror #2. V něm si westernová legenda hodlá i sama zahrát. Clint Eastwood uvedl, že snímek bude pomyslnou tečkou, která ukončí jeho pestrou a dlouholetou kariéru.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
FilmHarmonie 2023