Osm tipů na méně známé horory, kterým byste mohli dát šanci

Datum vydání 19. 7. 2023Shlédnutí 2 814×Sdílení článku129Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Bojíte se rádi a baví vás temnější žánr, ale novinky v kinech nenabízejí nic zajímavého? 

Těchto osm méně známých mysteriózních hororů přináší zajímavou podívanou pro všechny nadšence temnější kinematografie.

Foto: Depositephotos

Které snímky by vám tak neměly uniknout? 

8. Co jsme viděli, co jsme slyšeli / Things Heard and Seen (2021)

Jedná se o americký hororový film z roku 2021, který napsali a režírovali Shari Springer Berman a Robert Pulcini, založený na románu Elizabeth Brundage „All Things Cease to Appear” vydaného v roce 2017. Ve snímku se v hlavních rolích objevili Amanda Seyfried a James Norton. Tento snímek byl vydán streamovací společností Netflix a od kritiků obdržel většinou negativní recenze. 

Příběh se odehrává v roce 1980 a zaměřuje se na Catherine Claire, uměleckou restaurátorku. Ta žije na Manhattanu se svým manželem Georgem a dcerou Franny. George získá práci jako učitel dějin umění na vysoké škole, rodina je tak nucena přestěhovat se na velký statek v severní části státu New York.

Catherine se intenzivně a ze všech sil snaží přeměnit starou mléčnou farmu na místo, kde bude její dcera Franny šťastná. Přijde si však stále více izolovaná a osamocená. 

Catherine nicméně brzy pocítí zlověstnou temnotu, která číhá nejenom ve zdech zchátralého pozemku, ale také v jejím manželství s Georgem. Tento dům jednoznačně skrývá pár záhadných tajemství, ve kterých nechybí ani duchové. 

Ve snímku ovšem není tak důležité, jaká tajemství skrývají duchové a statek samotný, ale spíše temnota, kterou si manželé přinesli s sebou. Postupně se odhaluje toxicita jejich vztahu a film osciluje mezi psychologickým thrillerem a hororem.

7. Médium / Rang Zong (2021)

Jedná se o thajsko-jihokorejský nadpřirozený hororový film, který napsal a produkoval Na Hong-jin a režíroval Banjong Pisanthanakun. V hlavních rolích si zahráli Narilya Gulmongkolpech, Sawanee Utoomma, Sirani Yankittikan, Yasaka Chaisorn a Puwadon Naosopa.

Snímek byl oceněn jako nejlepší celovečerní film na 25. Mezinárodním festivalu fantastických filmů v Bucheonu a byl také oceněn Bucheon Choice Award za nejlepší film.

Snímek se zaměřuje na Nim, místní léčitelku a oddanou šamanku, která je sama přesvědčená, že ztělesňuje ducha dobrotivého božstva Ba Yan. Tím upoutá pozornost malého dokumentárního štábu, který prozkoumává domorodá náboženství a jejich duchovní praktiky.

Tým dokumentaristů se tak vydává na výlet do odlehlé a hornaté Niminy vesnice v thajském regionu Isan, aby zaznamenal její každodenní život.

Nimina neteř Mink se začne chovat divně a Nim uvěří, že se mladá žena brzy stane novým prostředníkem bohyně a zdědí tak její náročnou roli média. 

Mink se však nedostane božského doteku jak se domnívala Nim a její zdraví se rapidně zhorší. Mink se postupně propadne hlouběji do temnoty. 

6. Daniel není skutečný / Daniel Isn’t Real (2019)

Americký psychologický horor z roku 2019 režírovaný Adamem Egypt Mortimerem založeném na románu scénáristy Briana DeLeeuwa „In This Way I Was Saved” publikovaném v roce 2009. Ve filmu si zahráli Miles Robbins, Patrick Schwarzenegger, Sasha Lane, Mary Stuart Masterson, Hannah Marks, Chukwudi Iwuji a Peter McRobbie.

Příběh se soustředí na mladíka jménem Luke, který se rozhodne opustit domov své matky a čelit emancipaci. Luke si nikdy ani nepomyslel, že to bude tak složité. Jeho sociální nešikovnost a rozmanitá traumata, kterými trpí, ho přinutí vyhledat pomoc starého imaginárního kamaráda z dětství jménem Daniel. Z toho se stal sebevědomý, manipulativní mladý muž. Daniel začne Lukovi pomáhat, ale jeho úmysly se brzy ukáží jako poněkud zlověstnější než si Luke dokáže připustit. Začne ovlivňovat Lukův život mnohem víc, než by chtěl, a tak věci naberou hodně temný směr.

5. We Need to Do Something (2021)

Americký psychologický horor z roku 2021 režírovaný Seanem Kingem O'Gradym a v hlavních rolích se představují Sierra McCormick, Vinessa Shaw, Lisette Alexis, Pat Healy a Ozzy Osbourne. Samotný snímek je založený na stejnojmenné novele z roku 2020 a soustředí se na rodinu uvězněnou ve své koupelně během tornáda. 

Film byl natočen během pandemie COVID-19 a je první filmovou produkcí společnosti Spin a Black Yarn Productions, jejíž spoluzakladatelé Josh Malerman a Ryan Lewis slouží jako producenti snímku. 

Jak už bylo naznačeno, během hurikánu se zdánlivě obyčejná rodina schová v koupelně, ale po pádu stromu mají zatarasenou cestu ven. Při  čekání na záchranu členové rodiny pomalu propadají nástrahám izolace a postupnému šílenství. Rozehraje se mezi nimi psychologické peklo, během kterého se odhalí dávné křivdy.

4. 1BR: The Apartment (2019)

Americký hororový film z roku 2019, který napsal a režíroval David Marmor ve svém režijním debutu. Název je zkratkou „jedna ložnice“ čili „One Bedroom”. V hlavních rolích se představují Nicole Brydon Bloom, Giles Matthey, Taylor Nichols, Alan Blumenfeld, Naomi Grossman, Andrea Gabriel, Susan DavisbHailey Giles, Clayton Hoff a Curtis Webster.

Mladá žena Sarah se snaží najít pěkné místo k životu v žádané lokalitě, s rozumným nájmem, slušnými sousedy a zvukotěsnými zdmi. Jedná se však o mnohem větší výzvu, než by měla být. Sarah se ale poštěstí a najde svůj vysněný byt v apartmánech Asilo Del Mar s jednou ložnicí a myslí si, že vyhrála jackpot. 

Apartmán se nachází v klidné ulici v Los Angeles a nabízí spoustu prostoru. Také disponuje přátelskými nájemníky, kteří často a rádi skupinově grilují a dokonce se Sarah seznámí i s roztomilým sousedem od vedle. 

Idilické bydlení se však změní poté, když se Sarah dozví, že si tento byt nevybrala - on si vybral ji. Mladá žena se rázem ocitá v bezvýchodné situaci. Její život se promění v peklo a nechybí psychické a fyzické týrání.

3. Come True (2020)

Kanadský sci-fi hororový film, který napsal a režíroval Anthony Scott Burns. Ve filmu hrají Julia Sarah Stone a Landon Liboiron.

Snímek se věnuje středoškolačce Sarah, která uteče z domova. Nemá nikoho na koho by se mohla spolehnout. Aby toho nebylo málo, ještě k tomu bojuje s opakujícími nočními můrami. Sarah se v této situaci přihlásí na placený univerzitní výzkum spánku, kde dostane zaplaceno za to, že se vyspí. Co však Sarah netuší je, že univerzita tajně testuje novou technologii monitorování snů. Všechny takzvané subjekty navštěvuje zvláštní a tajemná entita. Sarah je brzy jasné, že se nevědomky stala prostředníkem k novému děsivému objevu.

2. Host (2020)

Britský snímek vznikl během pandemie COVID-19 a natáčel se 12 týdnů přímo na software Zoom. Herci a štáb používali vlastní nastavené kamery.

Nezávislý film pod režií Roba Savage získal pozitivní recenze od kritiků. Zahráli si v něm Haley Bishop, Jemma Moore, Emma Louise Webb, Radina Drandova a Caroline Ward.

Příběh se věnuje partě šesti přátel, kteří se rozhodnou během lockdownu kvůli pandemii uspořádat seanci přes Skype. 

Ne všichni to samozřejmě berou vážně. Objeví se však agresivní démon a začne jednoho po druhém zabíjet. 

V každém případě je tento film celkem zdařilým následníkem filmů jako Pátrání / Searching (2018) a nebo Odebrat z přátel / Unfriended (2014).

Ono / Pahanhautoja (2022)

Finský psychologický horor z roku 2022 režírovaný Hannou Bergholmovou se scénářem Ilji Rautsiho. Ve snímku si zahráli Jani Volanen, Sophia Heikkilä, Reino Nordin, Saija Lentonen, Stella Leppikorpi, Miroslava Agejeva, Hertta Nieminen a Jonna Aaltonen.

Dvanáctiletá gymnastka Tinja se zoufale snaží potěšit svou panovačnou matku. Ta je posedlá svojí image a na svém blogu s názvem „Krásný každodenní život“ představuje svoji rodinku, jako šťastnou a dokonalou. 

Jenže tato videa už samozřejmě neukazují realitu. Tou je fakt, že její bratr je nezvladatelný spratek, otec apatickým podpantoflákem a samotná matka je psychopatka, která upřednostňuje své zájmy i za cenu, že ostatní budou trpět. 

Tinja se i přes to všechno snaží své hysterické a pokrytecké matce zavděčit. Jednoho večera najde v lese poškozené vejce. Vezme ho domů a nestačí se divit, co se z něho následně vylíhne. 

Tvor se stane jejím nejbližším přítelem a zároveň živoucí noční můrou, která Tinju pomalu ale jistě ponoří do zvrácené reality, kterou její matka odmítá vidět. 

Snímek Ono je fascinujícím portrétem, kdy se Tinja snaží vyrovnat s citovým poutem ke své groteskní a krvežíznivé nově nalezené rodině ve formě podivného tvora, ale také se musí vypořádat s rozpadajícím se vztahem se svojí matkou.

Tento žebříček vychází z tipů na iPrima.cz

Zaujal vás některý z těchto filmů? 

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
FilmHarmonie 2023