Režisér Luc Besson byl zbaven všech obvinění v případu sexuálního napadení, které bylo vzneseno v roce 2018

Datum vydání 24. 6. 2023Shlédnutí 652×Sdílení článku96Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Uznávaný francouzský režisér Luc Besson, který stojí za snímky jako Léon (1994), Pátý element / The Fifth Element (1997), Valerian a město tisíce planet / Valerian and the City of a Thousand Planets (2017) nebo Anna (2019) byl zproštěn všech obvinění v případě sexuálního napadení a znásilnění. 

Foto: Depositephotos

Podle The Hollywood Reporter francouzský nejvyšší odvolací soud ve středu 21. června 2023 zamítl obvinění ze znásilnění, které bylo vzneseno proti režisérovi.

Tato obvinění byla vznesena belgicko-nizozemskou herečkou Sand Van Roy v květnu roku 2018. Van Roy tvrdila, že ji Besson sexuálně napadl v luxusním hotelu Le Bristol v Paříži. 

Odvolání podané Van Royovou bylo zamítnuto pařížským soudem. 

Bessonův právní zástupce Thierry Marembert nabídl prohlášení, v němž uvedl: 

„Rozhodnutí o zproštění viny ve prospěch Luca Bessona dále potvrzuje všechna rozhodnutí za poslední pět let, která jej shledala nevinným. 

Tímto tedy definitivně končí toto řízení zahájené v roce 2018, během kterého byl Luc Besson systematicky očištěn všemi soudci, kteří případ zkoumali. Jako právník vítám tento příkladný postup, který umožnil projevit pravdu, že Luc Besson je nevinný.“

Foto: Depositephotos

Přestože Bessona policie ohledně případu několikrát vyslýchala poté, co se přihlásilo dalších osm žen, které uvedly, že je v průběhu let hrubě napadl nebo sexuálně obtěžoval, režisér od začátku trval na své nevině. Počáteční vyšetřování Bessonových údajných zločinů, které začalo v roce 2018, bylo uzavřeno následující rok, zatímco druhé vyšetřování bylo zahájeno v roce 2019, než soudy v roce 2021 stáhly všechna obvinění proti němu.

V květnu 2023 hollywoodská herečka Natalie Portman, která si v roce 1994, když jí bylo pouhých 13 let, zahrála ve filmu Léon (1994) po boku Jeana Rena a Garyho Oldmana, řekla, jak obvinění změnila její pohled na film a dobu, kdy na něm s režisérem pracovala.

 „Opravdu jsem nic nevěděla. Pracovala jsem jako dítě. Byla jsem dítě. Ale nechci říct nic, co by znehodnotilo něčí zkušenost."

Uvedla Portman, než vysvětlila, že ačkoliv je film milován fanoušky a pomohl nastartovat její kariéru, některá témata a sekvence jsou poněkud kontroverzní. 

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
FilmHarmonie 2023