Jak animovaný seriál X-Men adaptoval historicky nejprodávanější komiks a poskytl Magnetovi příběh, který si zasloužil

Datum vydání 15. 7. 2023Shlédnutí 707×Sdílení článku71Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Animovaný seriál X-Men, vysílaný v letech 1992 - 1997, představil dnes již známou týmovku mutantů v kvalitní adaptaci v mnoha ohledech věrné komiksovým předlohám a pravděpodobně se jedná o nejlepší adaptaci komiksových mutantů.

Foto: Marvel

V roce 1991 franšíza X-Men ovládla trh komiksů.

X-Men #1 z roku 1991 byl vyvrcholením několikaleté práce, jelikož se jednalo o vylepšenou sérii X-menů uvedených již v roce 1975. Mutanti z roku 1991 si vybudovali solidní fanouškovskou základnu a od dvouměsíčního vydávání přešla k měsíčnímu. 

Superhrdinové Marvelu, jako například oblíbený Spider-Man, byli zastíněni sešity o mutantech.

Uncanny X-Men se tak stal trvale nejprodávanějším Marvelem z 90. let. Byl vydán i měsíční spin-off, který obsahoval další členy X-Menů. Tým „Blue” byl novým týmem ve spin-off sérii zatímco tým „Gold” byl součástí Uncanny X-Men. Třináct  X-Menů však žili společně ve svém původním ústředí a jejich mentorem byl nadále profesor Xavier.

Debutové číslo, které bylo zamýšleno jako úvod a seznámení s postavami pro nové čtenáře bylo vydáno během propagace Marvelu „Mutant Genesis” v létě roku 1991. Děj postavil tým mutantů proti původnímu padouchovi Magnetovi a jeho novým následovníkům.

Postavení tehdejšího tvůrce Jima Leeho jako nejlepšího umělce v tomto odvětví ho inspirovalo, aby spustil Image Comics, tedy silného konkurenta Marvelu, jen rok po vydání X-Men #1.

Masivní úspěch této mutantí éry komiksů povzbudil televizní síť, aby konečně začala pracovat na animované adaptaci. Marvel nebyl nadšený z vyhlídky na propagaci vizuálu Jima Leeho tak brzy po uvedení konkurenčního Image Comics. Producenti animovaného projektu se však rozhodli i přesto držet Leeových kostýmních návrhů a estetiky.

První až třetí série animovaného seriálu se nedržela žádné konkrétní X-Men éry a mezi epizodami bylo možné odkazovat na desítky let staré příběhy nebo představit i zcela originální zápletky.

Třetí sezóna představila adaptaci „The Phoenix Saga” a „Dark Phoenix Saga”, což jsou pravděpodobně dva nejzásadnější příběhy mutantské historie. Zbytek třetí série však bohužel trpěl epizodami zdržovanými zámořskými studii, řadou repríz a náhodnými novými epizodami, které neřešily a neodkazovaly na události z dějů Phoenix. Ve třetí řadě se ani neobjevil oblíbený záporák Magneto.

Foto: Marvel

Dvoudílný příběh čtvrté řady, nesoucí název Sanctuary, však dal Magnetovi příběh, který si zasloužil.

Sanctuary byl odložen o rok a následně byl vysílán jako součást čtvrté série pořadu. První kapitolu napsal Steven Melching s Davidem McDermottem a druhou napsal Jeff Saylor. Tento příběh kvalitně navazoval na základy komiksového příběhu a v některých případech dokonce vyřešil komplikované dějové detaily z původního komiksového příběhu.

V epizodách Sanctuary Magneto znervóznil Organizaci spojených národů, získal arzenál ruských raket a veřejně prohlásil, že jeho orbitální Asteroid M je nyní útočištěm pro všechny mutanty. Během plánované evakuace z bývalého otrokářského mutantního státu Genosha vypukl chaos, když Acolytes, nová skupina extremistických mutantů prosazujících Magnetovu věc, zjistila, že vůdce Fabian Cortez není Magnetův přítel a odpálil ruské rakety na Zemi. Ve finále epizody Magneto zachránil Zemi před zásahem raket.

Roky po odvysílání těchto epizod vydal spisovatel Steven Melching původní poznámky k vysílacím standardům a praktikám pro „Sanctuary“ na fanouškovskou stránku spolu s vyvrácením producentů. 

Producenti v té době čelili obavám, protože jakékoliv nové ženské postavy byly skromně oblečené, a že by mohl někoho urazit padouch jménem Fabian Cortez. 

Dokonce i odkazování na Magnetovy následovníky jako na „akolyty" byl problém kvůli jeho náboženským konotacím. 

Snad nejpřekvapivější byla námitka BS&P proti termínu „vrah", když vezmeme v úvahu, jak často bylo toto slovo použito ve dvoudílných epizodách „Days of Future Past" první sezóny.

Oddělení BS&P společnosti Fox, bylo v té době pod přísným dohledem po úspěchu Mighty Morphin Power Rangers (1991 - 1995), který údajně inspiroval generaci ovlivnitelných dětí, aby se staly násilnými maniaky praktikující karate. Dřívější epizody, před Power Rangers, těmto přísným omezením nečelily.

Důvodem proč mají fanoušci stále v oblibě animovanou sérii X-Men, i když existuje mnoho dalších animovaných sérii s působivější animací či větším rozpočtem, je odhodlání vystihnout postavy a důsledná pocta původnímu kánonu Marvelu.

To činí z pořadu skutečnou poctu populární mutantní éře komiksů

Magneto, který obětuje svůj život, aby zachránil lidi i mutanty před Cortezovým raketovým útokem je jedním z nejlepších využití této postavy v jakémkoliv médiu, jelikož je v tu chvíli shrnuta velká část růstu této postavy. Vliv starého přítele Charlese Xaviera inspiruje mutanta, aby napravil situaci, kterou částečně způsobil.

Skvěle funguje i kontrast mezi Magnetem a Cortezem. Cortez je iracionální, bigotní a krvežíznivý. Chybí mu však vlastnosti, které by přivedli k jeho počínání nějaké následovníky.

Konec, kdy Apocalypse a Deathbird zachraňují Corteze z hroutícího se Asteroidu M, je pěknou připomínkou probíhajících záhad a dílčích zápletek dřívějších sezón.

S pomocí důstojné práce hlasového herce Davida Hemblena tato inkarnace Magneta definovala postavu pro celou generaci fanoušků.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
FilmHarmonie 2023