Viděli jste finskou akční nářezovku Sisu? Ústřední postava byla inspirovaná skutečnou osobou

Datum vydání 26. 7. 2023Shlédnutí 649×Sdílení článku102Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Akční snímek Sisu z finské produkce měl premiéru v kinech na konci dubna letošního roku. V mnoha kinech se potkal se svým konkurentem Johnem Wickem. Oba hrdinové mají něco společného - akčně nabitou jízdu, ve které si podají všechny, co jim chtějí uškodit.

Foto: Antti Rastivo / Freezing Point Oy

Korpiho házení minami a zábavné zabíjení nacistů však bylo inspirováno skutečným člověkem - odstřelovačem z druhé světové války.

Korpi sdílí historii s mužem z druhé světové války, který byl nechvalně znám jako Bílá smrt.

Snímek Sisu od Jalmari Helandera je místy opravdu zábavně přehnaný film, protože jediný nezastavitelný hrdina obstojí proti všemu, co si na něj četa německých vojáků dokáže vymyslet. 

Hlavní hrdina filmu vrhá na nepřátele nášlapné miny a chladnokrevně podřezává hrdla, aby pod vodou vyčerpal kyslík, zapálil se nebo dokonce přežil pád letadla. Avšak ta nejdivočejší věc na postavě údajně pochází ze skutečného zdroje.

Samotná inspirace postavy Korpiho sahá od fiktivních kultovních postav jako Rambo až po jednoho z nejslavnějších skutečných vojáků ve finské historii. 

Podle režiséra Jalmariho Helandera měl finský sniper Simo Häyhä velký vliv na hlavní postavu snímku Sisu. Ohromující počet zabitých vojáků rukou Korpiho a nezastavitelná povaha tohoto „nesmrtelného” hrdiny odrážejí divoký skutečný příběh.

Snímek se zaměřuje na muže jménem Aatami Korpi, nechvalně znám jako Kostěj Nesmrtelný, který během druhé světové války zabil přes 300 ruských vojáků. Korpi je na začátku filmu zobrazen jako samotářský jedinec, který opustil násilný život a stal se zlatokopem.

Setkává se s četou německých vojáků, kteří by se rádi zmocnili jeho zlata. V této snaze mu zabijí koně a Korpi se rozhodne využít své schopnosti k pomstě. Dokáže tak, že jeho pověst je zasloužená, poněvadž zavraždí téměř každého člena čety a získá zpět své zlato. 

Během rozhovoru pro Ilta-Sanomat, tedy finský bulvární časopis, režisér Helander vysvětlil, že byl vždy velkým fanouškem série Rambo a mixu výbušné akce. Tato série posloužila jako raná inspirace pro finský snímek. Další inspirace pro film Sisu pochází ze skutečného zdroje. 

Simo Häyhä se narodil v roce 1905 a zemřel v roce 2002 v úctyhodných 97 letech.

V zimní válce mezi Finskem a Sovětským svazem začal Häyhä používat zcela bílou kamufláž, aby se maskoval v zasněžené krajině. Právě takto získal svou přezdívku Bílá smrt mezi finským obyvatelstvem a neorganizovanou ruskou armádou. 

Oficiální zprávy naznačují, že dosáhl téměř 300 zabití, zatímco jeho osobní paměti uváděly číslo 500. Dokonce přežil střelbu a zásah do obličeje výbušnou kulkou. Jeho zranění ho však vyřadilo z boje.

Úsilí tohoto muže a finské armády údajně pomohlo přesvědčit Adolfa Hitlera, že SSSR by mohl být poražen - což vedlo k nákladné ofenzívě do Ruska, která pomohla oslabit německou válečnou mašinérii. Mírové rozhovory Finska se spojeneckými mocnostmi v roce 1943 vyústily v laponskou válku mezi Finskem a pomstychtivým Německem. 

Dokonce i přehnaná a zábavná akce snímku Sisu má nějaký základ v reálném životě a tento dodatečný kontext dělá film ještě více zábavným a lépe zapamatovatelným.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
FilmHarmonie 2023