The Exorcist: Believer (Vymítač ďábla: Znamení víry) zdvojnásobuje posednutí v novém traileru pokračování legendárního hororu!

Datum vydání 30. 7. 2023Shlédnutí 447×Sdílení článku73Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Společnosti Universal a Blumhouse uvolnily první upoutávku pokračování legendárního hororu Vymítač ďábla (The Exorcist) z roku 1973.

Foto: Blumhouse Productions

David Gordon Green, který oživil hororovou franšízu Halloween, se ujal režijního vedení nad novým vymítačským projektem. Snímek The Exorcist: Believer (Vymítač ďábla: Znamení víry) přivede zpět Ellen Burstyn v roli Chris MacNeil, jejíž dcera Regan (Linda Blair) byla posedlá v původním filmu The Exorcist

Podle informací však bude Burstyn hrát pouze vedlejší roli ve filmu, přičemž trailer odhaluje, že bude pomáhat postavě Victora Fieldinga (Leslie Odom Jr.) při vymýšlení způsobu jak zachránit jeho dceru Angelu (Lidya Jewett) a její kamarádku Katherine (Olivia Marcum).

The Exorcist: Believer byl poprvé oznámen společností Morgan Creek Entertainment v srpnu roku 2020, přičemž Blumhouse a Green vstoupili do projektu v prosinci téhož roku. Zatímco Believer přímo navazuje na původního Exorcistu, Green potvrdil, že i předchozí franšízové díly jsou v jeho novém filmu stále považovány za kánon.

Podobně jako vzkříšení Halloweenské franšízy by měl být The Exorcist: Believer prvním vstupem do nové trilogie snímků. Universal již uvedl, že pokračování s názvem The Exorcist: Deceiver bude uvedeno do kin v dubnu roku 2025.

V roce 2023 si připomínáme 50. výročí filmové série The Exorcist (Vymítač ďábla), která je založena na stejnojmenném románu z roku 1971 od zesnulého Williama Petera Blattyho, který napsal scénář i ke kultovní filmové adaptaci z roku 1973. 

Vymítač ďábla se stal vysoce vlivným hororem, prvním ve svém žánru, který byl nominován na Oscara za nejlepší film. Také dostal i dvě pokračování: Exorcist II: The Heretic (Vymítač ďábla: Kacíř) v roce 1977 a The Exorcist III (Vymítač ďábla III) v roce 1990. 

Dále do franšízy patří i dva prequelové filmy: Exorcist: The Beginning (Vymítač ďábla: Zrození) 2004 a Dominion: Prequel to the Exorcist (Dominion: Pod nadvládou zla) 2005.

Vznikl i televizní seriál The Exorcist (Exorcista), který byl během dvou sezón vysílán v letech 2016 a 2017 na stanici Fox. Jednalo se o přímé pokračování původního filmu z roku 1973.

Vymítač ďábla: Znamení víry by se měl zaměřit na Victora Fieldinga, který od smrti své manželky sám vychovává dceru Angelu. Angela se svou kamarádkou Katherine zmizí v lesích, aby se o tři dny později vrátily, aniž by si pamatovaly, co se jim stalo. To rozpoutá řetězec událostí, které donutí Victora čelit nejhlubšímu stavu zla a ve své hrůze a zoufalství vyhledá jedinou živou osobu, která byla svědkem něčeho podobného - Chris MacNeil.

Trailer na nový snímek poukazuje na původní ukázku filmu The Exorcist (1973, Kinobox 81%). Ta končila stroboskopickými snímky zobrazbrazujícími posedlou tvář Regan. 

The Exorcist: Believer opakuje efekt se svými vlastními posedlými dívkami.

Stroboskopický efekt v traileru původního filmu měl za následek záchvaty, zvracení a podobné reakce testovacího publika

Původní Vymítač ďábla vyvolal další kontroverze kolem svého náboženského podtextu a některých šokujících věcí, které Regan dělala vlivem posednutí. Snímek byl v některých částech země přímo zakázán a pro své znepokojivé teologické důsledky zůstává dodnes vyhledávaným filmem.

Vymítač ďábla zůstává jedním z nejděsivějších filmů, které kdy byly natočeny. Nový snímek franšízy by měl na tento titul navázat.

The Exorcist: Believer bude uveden do kin 12. října.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
FilmHarmonie 2023