Nejlepší životopisné hudební filmy. Viděli jste je všechny?

Datum vydání 4. 9. 2023Shlédnutí 417×Sdílení článku108Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Nadaní a oblíbení hudebníci byli vždy zdrojem inspirace pro filmaře díky čemuž se hudební životopisné filmy staly žánrem, který přetrvává po celá desetiletí a inspirují i nadále nové generace hudebníků. 

Foto: 20th Century Fox

Pokud patříte mezi fanoušky hudebně laděných životopisných filmů, rozhodně by vám neměly uniknout snímky v tomto výčtu.

Zde je 10 tipů pro hudební a filmové nadšence napříč různými hudebními žánry.

10. What's Love Got to Do with It / Tina Turner(1993)

Americký životopisný film z roku 1993 založený na životě americké zpěvačky a skladatelky Tiny Turner. Režie se ujal Brian Gibson a scénář napsala Kate Lanier podle Tininy autobiografie „Já, Tina” z roku 1986. Hrají v něm: Angela Bassett (Tina) a Laurence Fishburne (Ike Turner).

Snímek měl premiéru v Los Angeles 6. června 1993 a v kinech byl uveden dne 25. června 1993. Ačkoli manželé Turnerovi nesouhlasili s jeho nepřesnostmi, film byl kriticky i komerčně úspěšný a vydělal 61 milionů dolarů s rozpočtem 15 milionů dolarů. 

Za své výkony získali Bassett a Fishburne nominace na 66. udílení cen Akademie za nejlepší herečku a nejlepšího herce. Angela Bassett také vyhrála Zlatý glóbus za nejlepší herečku.

Anna Mae Bullock se přestěhuje k matce do St. Louis. Její starší sestra Alline ji vezme do nočního klubu, ve kterém se seznámí s kapelníkem Ikem Turnerem, jenž vystupuje se svou kapelou Kings of Rhythm.

Následně dostane Anna příležitost zapůsobit na Ikea svým zvláštním specifickým hlasem a Ike ji nabídne, že ji bude mentorovat a produkovat její hudbu. 

Film vypráví příběh o vzestupu zpěvačky Tiny Turner ke slávě a o tom, jak získala odvahu osvobodit se od svého násilnického manžela.

9. Rocketman (2019)

Životopisný hudební film z roku 2019 založený na životě a kariéře britského hudebníka Eltona Johna

Film režírovaný Dexterem Fletcherem a scénářem Lee Halla vypráví příběh Johna v jeho začátcích v Anglii jako zázračného dítěte na Royal Academy of Music.

Ve filmu hrají: Taron Egerton (Elton John), Jamie Bell (Taupin), Richard Madden (John Reid) a Bryce Dallas Howard (Sheila Eileen) - Johnova matka.

Rocketman měl premiéru na filmovém festivalu v Cannes dne 16. května 2019 a byl uveden v kinech dne 31. května 2019. Celosvětově vydělal 195 milionů dolarů oproti rozpočtu 40 milionů dolarů a získal pozitivní recenze od kritiků s chválou za Egertonův výkon. 

Za svůj výkon získal Egerton řadu nominací, včetně ceny BAFTA za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli, a cenu Screen Actors Guild Award za vynikající výkon mužského herce v hlavní roli. Získal také Zlatý glóbus za nejlepšího herce. 

John a Taupin vyhráli cenu za nejlepší původní píseň na 77. udílení Zlatých glóbů, dále cenu za nejlepší píseň na 25. udílení cen Critics' Choice Awards a ocenění za nejlepší původní píseň na 92. udílení Oscarů za „(I'm Gonna) Love Me Again“ a získali čtyři nominace na 73. filmové ceny Britské akademie.

Rocketman je epická hudební fantasy o neuvěřitelném lidském příběhu z průlomových let Eltona Johna. Film sleduje fantastickou cestu proměny z plachého klavírního zázraku Reginalda Dwighta v mezinárodní superstar Eltona Johna.

Elton John se na filmu velmi intenzivně podílel a chtěl, aby Egerton písně nazpíval sám.

8. Sid And Nancy / Sid a Nancy (1986)

Sid a Nancy (také známý jako Sid a Nancy: Láska zabíjí) je britský životopisný film z roku 1986 režírovaný Alexem Coxem, který napsal společně s Abbe Wool a v hlavních rolích s Garym Oldmanem (Sid) a Chloe Webb (Nancy). 

Film zachycuje život Sida Viciouse, baskytaristy punkrockové skupiny Sex Pistols, a jeho destruktivní vztah s přítelkyní Nancy Spungenovou. Film také obsahuje vedlejší herecké výkony od Davida Haymana, Xandera Berkeleyho a Courtney Love.

Snímek měl premiéru na filmovém festivalu v Cannes v květnu 1986 a ve Spojených státech byl uveden do kin v listopadu téhož roku. Ačkoli se mu nepodařilo získat zpět svůj produkční rozpočet, byl film přijat pozitivně většinou kritiků a vytvořil si kultovní pokračování. 

V lednu 1978, po svém úspěchu v Anglii, se punkrocková skupina Sex Pistols vydala na turné po jihu Spojených států. Temperamentní baskytarista Sid Vicious je svými kolegy z kapely a jejich manažerem nucen cestovat bez své problémové přítelkyně Nancy Spungen. Když se kapela rozpadne, a Sid začne svou sólovou kariéru v nepřátelském městě, turbulentní pár definitivně upadne do hlubin drogové závislosti a spoluzávislosti. 

7. The Doors (1991)

Americký životopisný film z roku 1991, který režíroval Oliver Stone a napsali ho Stone a Randall Johnson. Vypráví příběh americké rockové skupiny The Doors a jejich vlivu na hudbu a kontrakulturu. Hrají: Val Kilmer (Jim Morrison), Meg Ryan (Pamela Courson), Kyle MacLachlan (Ray Manzarek), Frank Whaley (Robby Krieger), Kevin Dillon (John Densmore), Billy Idol (Cat) a Kathleen Quinlan (Patricia Kennealy). 

Snímek The Doors vydaný 1. března 1991 celosvětově vydělal 34 milionů dolarů při produkčním rozpočtu 32 milionů dolarů. Film přijal protichůdné recenze od kritiků. Chválen byl Kilmerův výkon, vedlejší herci, kamera, výprava a Stoneova režie. Negativní kritika se soustředila na historickou nepřesnost filmu a zobrazení Morrisona.

Pocta Olivera Stonea rockové skupině The Doors ze 60. let také slouží jako biografie zesnulého zpěváka skupiny - „elektrického básníka“ Jima Morrisona

Film sleduje Morrisona od jeho dob, kdy byl studentem filmu v Los Angeles, až po jeho smrt v Paříži ve Francii ve věku pouhých 27 let v roce 1971. 

Snímek je uznáván hlavně za výkon Vala Kilmera, který nejenže vypadá jako Jim Morrison, ale také zní natolik jako on, že zpívá sám. I zbylí členové The Doors měli problém rozlišit Kilmerův vokál od Morrisonových originálů.

6. Get On Up / Příběh Jamese Browna (2014)

Americký životopisný hudebně dramatický film z roku 2014 o životě zpěváka Jamese Browna, režírovaný Tatem Taylorem. Na scénáři spolupracovali Jez a John-Henry Butterworthovi. Hrají: Chadwick Boseman (James Brown), Nelsan Ellis (Bobby Byrd), Dan Aykroyd (Ben Bart), Viola Davis (Susie Brown), Craig Robinson (Maceo Parker) a Octavia Spencer (teta Honey).

Projekt byl oznámen v srpnu 2013 spolu s obsazením Bosemana, Davise, Spencera a Ellise. Natáčení začalo 4. listopadu 2013 a probíhalo v Mississippi, kde byl celý film natočen na místě za 49 dní.

Film byl vypuštěn 1. srpna 2014 ve Spojených státech a získal obecně pozitivní recenze od kritiků s chválou zaměřenou na výkony herců (zejména Bosemana a Ellise) a celosvětově vydělal 33 milionů dolarů.

Snímek mapuje život zpěvák Jamese Browna, který při cestě na pódium vzpomíná na svůj život s bouřlivým dětstvím, během kterého byla hudba jeho jedinou vášní a jediným útěkem. 

Svým ohněm a kreativní odvahou se Brown stal hvězdou, která vzdorovala rasismu a konvenčnímu myšlení. 

Stal se mírotvorcem, který předefinoval a zvýšil pocit sebeúcty afroamerické komunity, když to bylo nejvíce potřeba. Nicméně tytéž panovačné vášně vedly k tomu, že se James Brown odcizil všem kolem sebe, protože jeho choutky byly stále sebedestruktivnější. 

Až poté, co si sáhl na dno, si Brown uvědomil, co musel udělat, aby jeho život opravdu stál za to.

5. Selena (1997)

Americký životopisný hudebně dramatický film z roku 1997, který napsal a režíroval Gregory Nava. Ve filmu hrají: Jennifer Lopez (Selena Quintanilla), Edward James Olmos (Abraham Quintanilla), Jon Seda (Chris Perez), Constance Marie (Marcela Quintanilla), Jacob Vargas (Abie Quintanilla).

Selena byla vydána ve Spojených státech 21. března 1997. Film získal pozitivní recenze. V roce 2021 byl Knihovnou Kongresu vybrán k uchování v Národním filmovém registru Spojených států jako „kulturně, historicky nebo esteticky významný“

Je založen na skutečném příběhu hudební hvězdy Tejano music Seleny Quintanilla-Pérez, zachycující její vzestup ke slávě a smrti, když byla zavražděna Yolandou Saldívar ve věku 23 let. 

V roce 2020 vznikl o Seleně i osmnácti epizodní seriál Selena: Cesta ke slávě (Selena: The Series). K dispozici je na streamovací platformě Netflix. Do hlavní role zpěvačky Seleny byla obsazena Christian Serratos. Na seriálu se intenzivně podílela i rodina zesnulé zpěvačky.

4. Bohemian Rhapsody (2018)

Životopisný hudebně dramatický film z roku 2018. Režíroval jej Bryan Singer podle scénáře Anthonyho McCartena a produkoval ho Graham King a manažer skupiny Queen Jim Beach. Hrají: Rami Malek (Freddie Mercury), Lucy Boynton (Mary Austin), Gwilym Lee (Brian May), Ben Hardy (Roger Taylor), Joe Mazzello (John Deacon), Aidan Gillen (John Reid), Tom Hollander (Jim Beach) a Mike Myers (Ray Foster). 

Členové Queen Brian May a Roger Taylor také sloužili jako konzultanti. 

Film byl vypuštěn 2. listopadu 2018 se smíšenými recenzemi. Chváleny byly hudební sekvence a uznání získal i Malekův výkon. 

Diváci snímek dobře přijali a stal se velkým kasovním úspěchem, celosvětově vydělal více než 910 milionů dolarů s produkčním rozpočtem přibližně 50 milionů dolarů. Stal se šestým nejvýdělečnějším filmem roku 2018 na celém světě a vytvořil rekordy kinech. 

Bohemian Rhapsody získal řadu ocenění, včetně čtyř předních vítězství na 91. udílení cen Akademie pro nejlepšího herce, nejlepší filmový střih a nejlepší zvuk. Byl také nominován na nejlepší film a také vyhrál na 76. udílení Zlatých glóbů.

Snímek je oslavou skupiny Queen a především samotného zpěváka Freddieho Mercuryho, který se stal jedním z nejvýraznějších umělců na světě. 

Film mapuje vzestup skupiny, který začíná bleskovým startem a vrcholí vystoupením na koncertu Live Aid konaném v roce 1985.

Právě na tomto koncertě skupina předvedla jednu z největších show celé historie rockové hudby. 

Jejich hudba je dodnes ohromnou inspirací pro celý svět. 

3. Elvis (2022)

Životopisné drama z roku 2022 režírované Bazem Luhrmannem, který napsal scénář se Samem Bromellem, Craigem Pearcem a Jeremym Donerem. Zaznamenává život amerického rock and rollového zpěváka a herce Elvise Presleyho pod vedením plukovníka Toma Parkera

Ve filmu hrají: Austin Butler (Elvis Presley) a Tom Hanks (Tom Parker), Olivia DeJonge (Priscilla), Helen Thomson (Gladys), Richard Roxburgh (Vernon), David Wenham (Hank Snow), Kodi Smit-McPhee (Jimmie Rodgers Snow) a Luke Bracey (Jerry Schilling).

Životopisný film o Elvisovi byl poprvé ohlášen v roce 2014, režírovat ho měl Luhrmann, ale projekt se až do začátku roku 2019, kdy se k filmu přidal Hanks, zmítal ve vývojovém pekle. Butler byl obsazen do hlavní role, čímž porazil několik dalších herců včetně Milese Tellera a Harryho Stylese. Natáčení začalo v Austrálii v lednu 2020, ale v březnu bylo přerušeno poté, co byl Hanks na začátku pandemie pozitivně testován na COVID-19. 

Elvis měl premiéru na filmovém festivalu v Cannes 25. května 2022 a byl uveden v kinech 24. června. Film byl komerčním úspěchem a celosvětově vydělal 288 milionů dolarů při rozpočtu 85 milionů dolarů. 

Elvis přijal obecně pozitivní recenze od kritiků. Butlerův výkon sklidil široký pozitivní ohlas. Chválu sklidila Luhrmannova režie, kamera, kostýmní design, produkční design a hudební sekvence. Polarizované reakce obdržel scénář a Hanksův výkon.Film byl Americkým filmovým institutem jmenován jedním z deseti nejlepších filmů roku 2022 a získal osm nominací na 95. udílení cen Akademie, mimo jiné za nejlepší film a nejlepšího herce za Butlera a řadu dalších ocenění. 

Tento film zkoumá život a hudbu Elvise Presleyho a jeho komplikovaný vztah s jeho manažerem, plukovníkem Tomem Parkerem. Příběh se ponoří do složité dynamiky mezi Presleym a Parkerem trvající více než 20 let, od Presleyho vzestupu ke slávě až po jeho bezprecedentní hvězdnou slávu, na pozadí vyvíjející se kulturní krajiny a ztráty nevinnosti v Americe. Snímek mapuje i jeho vztah s manželkou Priscillou.

2. Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody (2022)

Americký životopisný hudebně dramatický film z roku 2022 režírovaný Kasi Lemmons, podle scénáře Anthonyho McCartena, založený na životě a kariéře americké zpěvačky, herečky a modelky Whitney Houston. Ve filmu hrají: Naomi Ackie (Whitney Houston), Stanley Tucci (Clive Davis), Ashton Sanders (Bobby Brown), Tamara Tunie (Cissy Houston), Nafessa Williams (Robyn Crawford) a Clarke Peters (John Houston).

Autorizovaný životopisný film o Whitney životě byl oznámen počátkem roku 2020. Natáčení probíhalo s rozpočtem 45 milionů dolarů v Massachusetts a New Jersey od srpna do prosince 2021.

Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody vyšla ve Spojených státech 23. prosince 2022. Film získal protichůdné recenze od kritiků, kteří chválili výkony Naomi Ackie a Stanleyho Tucciho i hudební sekvence, ale kritizovali scénář.

Tento snímek oslavuje jedinečnou a nezapomenutelnou afroamerickou zpěvačku Whitney Houston. Z Mladé gospelové sboristky z New Jersey, se stane jedna z nejprodávanějších a nejoceňovanějších umělkyň všech dob. Její vzestupy a pády. Nepovedené manželství. Její vztah s otcem, který zhořkne kvůli finančním problémům, to vše si vybírá daň v jejím osobním životě.

1. Respect (2021)

Americký životopisný hudebně dramatický film z roku 2021 režírovaný Liesl Tommy (v jejím celovečerním režijním debutu), který napsaly Tracey Scott Wilson a Callie Khouri, založený na životě americké zpěvačky Arethy Franklin. Ve filmu hrají: Jennifer Hudson (Aretha Franklin), Forest Whitaker (C.L. Franklin), Marlon Wayans (Ted White), Audra McDonald (Barbara), Mary J. Blige (Dinah Washington).

Dlouho se připravoval film o jejím životě, na předprodukci se podílela i samotná Aretha Franklin, nicméně film roky strádal ve vývojovém peklu kvůli nedostatku vhodného kandidáta. Po vydání hudebního filmu Dreamgirls (2006) Aretha Franklin požádala Jennifer Hudson, aby ji zahrála. Film se začal točit na začátku roku 2019 a skončil v únoru 2020. Film je věnován Arethě Franklin, která zemřela v roce 2018.

Po velkém zpoždění a odkládání, kvůli narůstající pandemii COVID-19, měl Respect premiéru v Los Angeles 8. srpna 2021 a byl uveden do kin ve Spojených státech 13. srpna 2021. Film získal obecně pozitivní recenze od kritiků, s chválou za výkony, produkční hodnoty filmu a kostýmní design, ale dostal kritiku za scénář a dlouhou dobu trvání.

Jako dítě byla Franklin známá svým zpěvem v gospelovém sboru v Detroitu v Michiganu, kde byl její otec C. L. Franklin pastorem. Její otec byl nevěrný, matka se odstěhovala a zemřela na infarkt před Arethinými 10. narozeninami. Sama zpěvačka byla matkou čtyř synů. Poprvé otěhotněla ve věku 12 let a podruhé ve věku 15 let. Její děti vychovávala babička a sestra. Nakonec se stala hudební legendou a mezinárodní superhvězdou. Aretha Franklin získala řadu vyznamenání během své kariéry. Snímek sleduje její život a kariéru, během které se stala jednou z nejlepších zpěvaček.

Po zpěvaččině smrti, v roce 2019, ji udělila porota Pulitzerovy ceny zvláštní ocenění „za nesmazatelný přínos americké hudbě a kultuře po více než pěti desetiletí“. V roce 2020 byla uvedena do Národní ženské síně slávy.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
FilmHarmonie 2023