Drama okolo Zaklínače. Co se děje v zákulisí slavného seriálu ?

Datum vydání 11. 8. 2023Shlédnutí 3 483×Sdílení článku217Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Místo toho, aby se rozebíral děj, postavy a celkově samotný seriál, rozebírá se spíše zákulisí, které je teď plné konfliktů a pomluv.

Od chvíle, kdy Henry Cavill oznámil, že po konci 3. série opustí Zaklínače, bylo jasné, že Netflix čeká náročný, téměř až nemožný, úkol - jak zachránit to, co ze seriálu zbyde. Každý seriál, jenž příjde o svou hlavní hvězdu, je tak trochu odsouzen k záhubě. U Zaklínače to platí mnohonásobně, neboť síla osobnosti Henryho Cavilla je magnet přitahující diváky. Henry Cavill je navíc znám svou láskou ke knižním a herním předlohám, tudíž značně pomáhal vytvořit postavu Geralta z Rivie.

Foto: Netflix

Proč Henry Cavill opustil seriál ?

Vzhledem k tomu, jaký má Zaklínač perfektní potenciál pro vytvoření úchvatného seriálu (díky knihám a hrám), je tak škoda, že se více mluví o hádkách v zákulisí a samotné nekompetenci Netflixu. Veškeré online diskuze se přesunuly směr výměnu Henryho Cavilla za Liama Hemswortha.

Odchod Henryho Cavilla po třetí sérii bylo hercovo dobrovolné rozhodnutí. On sám svůj odchod nijak oficiálně neokomentoval. Když ovšem Henry Cavill oznámil své ukončení činnosti na seriálu, hollywoodský zpravodaj Deadline oznámil, že Cavill podepsal krátkodobou dohodu, jež zahrnovala pouze tři série. Cavill se tak rozhodl neprodloužit smlouvu. Co předcházelo jeho rozhodnutí ?

Podle "tajemného zdroje z Netflixu", bylo Cavillovo rozhodnutí odejít ze seriálu ovlivněno časovými důvody. Každý díl třetí série se natáčel zhruba měsíc a většina scén se natáčela v Londýně. Pro Cavilla to tak údajně nebylo pohodlné.

Dalším z možných důvodu je, že se Cavillovi začaly otevírat dveře k návratu do role Supermana, to ale jak již víme, nedopadlo. Dále ale je stále na stole možnost, že herec dostane příležitost vytvořit filmovou sérii hry Warhammer 40,000 pro Amazon. Na Zaklínače už tak jednoduše nezbyl prostor.

Nejpopulárnější a nejlogičtější teorií, jež koluje internetem, je ovšem u samotné kompetence scénáristů a Netflixu. Henry Cavill odešel údajně proto, že scénáristé Zaklínače ignorovali knihy autora Andrzeje Sapkowskiho. A Cavill, jakožto milovník knih a her o zabijákovi příšer, už se nadále nemohl koukat na to, jak Netflix trhá předlohu na kusy.

Proč scénáristé masakrují předlohu ?

Každý film nebo seriál, jenž adaptuje slavné knižní dílo, se potýká s tím, že se části diváků nelíbí. Někdy víc, někdy míň. Stejný fenomén postihly i filmy Harry Potter nebo Pán prstenů. Obě série se dají ovšem považovat za velmi kvalitní. Jaký je tedy rozdíl u Zaklínače ?

Jedním z důvodů je bezesporu politika, kterou se Netflix řídí. Seriálový Zaklínač je "politicky korektní" a to samotné ničí autenticitu světa, ve kterém se příběh odehrává. Vše pak působí uměle a nuceně. Stejně to mají pak i Prsteny moci od Amazonu.

Mnoho fanoušků Zaklínače si myslí, že scénáristé nedodržují věrnost příběhu jednoduše proto, že knižní a herní předlohu nesnáší. Je známým faktem, že samotný Cavill často bojoval proti nesmyslným změnám v příběhu. Což ovšem byl boj s větrnými mlýny. Jeden ze scénáristů, Beau DeMayo, jenž pracoval na dvou dílech Zaklínače, prozradil, že při psaní scénáře, několik jeho kolegů zesměšňovalo herní a knižní předlohy a jednoduše řekli, že "nenávidí tuto předlohu". Showrunnerka, Lauren Schmidt-Hissrich, ale celou situaci okamžitě smetla ze stolu s tím, že je to čirý nesmysl. Podobných tvrzení, které připomínají menší občanskou válku, je víc.

Anya Chalotra, jež v seriálu ztvárňuje Yennefer, v jednom z rozhovorů prozradila, že se někdo pokouší neustále mluvit do natáčení seriálu, aniž by vnímal celek, o který se režiséři pokouší. "Pokud jsi tvrdohlavý a musíš neustále trvat na tom, aby scéna byla natočena jistým způsobem, nic nebude fungovat." O kom ale Chalotra mluvila je těžko říct. Je pravděpodobné, že o samotném Cavillovi.

Třešničkou na dortu pak je oznámení jednoho z producentů Zaklínače - scénáristé dostali za úkol zjednodušit Zaklínače, protože pro americké publikum je knižní předloha příliš složitá. Z toho už si fanoušek seriálu musí trhat vlasy, pokud mu po třech sériích ještě nějaké zbyly.

Vzhledem k tomu, jak chaoticky a bez cíle seriálový Zaklínač zatím působí, je moudré očekávat brzké ukončení. Sledovanost třetí série rapidně klesla a tento trend se se čtvrtou sérií bude zvětšovat. Každý si jistě celkovou situaci přebere jinak, ale faktem zůstává, že pokud Netflix chce, aby se lidé bavili o seriálu a aby jejich kdysi jedna z nejúspěšnějších show byla opět úspěšná, musí si první uklidit ten nepořádek, co si ve studiu vytvořili.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
FilmHarmonie 2023
Zaklínač: První série je dotočena, potvrdil Henry Cavill na svém Instagramu

Zaklínač: První série je dotočena, potvrdil Henry Cavill na svém Instagramu

Datum vydání 31. 5. Autor článku Aleš Sdílení článku635
Zaklínač: co se podařilo, co tak trochu, a co vůbec? Souhrn první řady o Geraltovi, Yen a Ciri

Zaklínač: co se podařilo, co tak trochu, a co vůbec? Souhrn první řady o Geraltovi, Yen a Ciri

Datum vydání 2. 1. Autor článku Daniel Názory k tématu43Sdílení článku576
Poslední trailer pro Zaklínače je tu, ukazuje nám nejen bitvu s Nilfgaardem a milovaného Marigolda

Poslední trailer pro Zaklínače je tu, ukazuje nám nejen bitvu s Nilfgaardem a milovaného Marigolda

Datum vydání 12. 12. Autor článku Daniel Názory k tématu14Sdílení článku411
Henry Cavill si zahraje Geralta z Rivie v seriálu Zaklínač od Netflixu

Henry Cavill si zahraje Geralta z Rivie v seriálu Zaklínač od Netflixu

Datum vydání 4. 9. Autor článku Aleš Názory k tématu4Sdílení článku396
Mark Hamill by si klidně zahrál nějakou postavu v Zaklínači. Koho by mohl ztvárnit?

Mark Hamill by si klidně zahrál nějakou postavu v Zaklínači. Koho by mohl ztvárnit?

Datum vydání 6. 1. Autor článku Daniel Názory k tématu1Sdílení článku370

Živě hrané adaptaci populární mangy se na Netflixu daří. Co byste měli vědět o světě One Piece?

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku11

Filmová filharmonie zahajuje sezonu oblíbeným koncertem SCI-FI

Datum vydání Včera Autor článku Tomáš Sdílení článku5

Na konci září se můžeme těšit na spin-off seriálu The Boys (Banda) s názvem Gen V

Datum vydání 26. 9. Autor článku Žaneta Sdílení článku25

Jaký osud by mohl čekat Max ze Stranger Things? Teorie se různí

Datum vydání 25. 9. Autor článku Žaneta Sdílení článku22
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku894
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku449