Dvě zásadní smrti v South Parku: Proč už Kenny neumírá pravidelně a bylo nutné zbavit se Chefa?

Datum vydání 14. 8. 2023Shlédnutí 471×Sdílení článku80Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Kenneth „Kenny” McCormick a Jerome „Chef” McElroy jsou postavy kresleného seriálu South Park. Zatímco Kenny je tichým chlapcem, Chef byl vždy velice výraznou postavou.

Foto: Comedy Central

Proč už v South Parku Kenny neumírá pravidelně v každém dílu? Tvůrci měli jednoduchý důvod. 

Pravidelná smrt postavy Kennyho McCormicka byla základním gagem seriálu South Park až do páté sezóny, kde byla postava zabita. Tato smrt byla na nějakou dobu trvalá a v openingu seriálu jej nahradila postava Timmyho. 

Důvod proč tvůrci tento vtip přestali používat je zcela jednoduchý.

V době svého debutu South Park vytvořil jeden z nejpamátnějších a jedinečných vtipných gagů - smrt Kennyho McCormicka. Chlapec ze skupiny čtyř přátel s tlumeným hlasem, kvůli značně utažené bundě, zemřel v každé epizodě až do své „trvalé” smrti v páté sérii. 

Postava se od té doby znovu objevila a občasně nás nějakou svou smrtí pobaví, ale tento vtip už není základem každé epizody. Důvod proč tvůrci vypustili tento oblíbený vtip ve své show byl jednoduchý. Neměli už příhodné nápady a také je vtip začal nudit.

V prvních několika sezónách South Parku Kenny umíral v každé epizodě. 

Po jeho smrti obvykle následoval Stanův památný výkřik „Oh my God, they killed Kenny!” / „Ach můj bože, oni zabili Kennyho!" a Kyleova odpověď: „You Bastards!” /  „Vy bastardi!".

Po téměř pěti sezónách zabíjení Kennyho však tvůrcům, Treyi Parkerovi a Mattu Stoneovi, vtip zevšedněl a najít kreativní způsob, jak jej zahrnout do závěru každé epizody, začalo být stále nemožnější. „Treye už to prostě unavilo.“ řekl v roce 2003 pro VH1 Kyle McCulloch, konzultant show.

Znuděnost nebyla jediný důvod, proč South Park přestal Kennyho zabíjet. 

Podle Matta Stonea toho s postavou moc dělat nemohli. „Je to taková rekvizita," řekl Stone. „Ve skutečnosti toho moc nenamluví." Zatímco ostatní postavy Kennymu rozumí, postava dostává jen několik vstupů, kterým publikum nerozumí. Zatímco Kenny byl milovaným pravidelným návštěvníkem South Parku, byl nejméně vyvinutý – právě kvůli svým omezením.

Když byl Kenny zabit v každé epizodě, aby se znovu objevil v té nadcházející, lidé v South Parku se chovali jako by se nic nestalo. Tvůrci seriálu následně vytvořili plán jak se Kennyho zbavit aspoň na nějakou dobu.

V 5. sezóně „Kenny Dies / Kenny umírá“ Kenny zemřel „natrvalo“ na svalovou dystrofii. I když se Kenny nakonec do seriálu vrátil, jeho nepřítomnost dala vzniknout mnoha různorodým postavám, především oblíbenému a naivnímu Buttersovi.

Ačkoli se Kenny nakonec vrátil ve finále 6. řady, aby získal zpět své místo mezi Stanem, Kylem a Cartmanem, jeho úmrtí se ale neopakovalo každou epizodu. 

Kenny byl mezi seriály, speciály a filmy zabit nejméně 100krát. I když vtip omrzel už dávno, Kennyho návrat prokázal, že tato postava je i přes jeho omezený vývoj zásadní pro základní skupinu South Parku.

Jaký byl důvod smrti oblíbeného šéfkuchaře školní jídelny?

Chef byl jednou z nejoblíbenějších postav South Parku. Byl také jedinou postavou, která byla nohama na zemi a jednala logicky. Chefův náhlý odchod vyvolal mezi fanoušky zmatek a kontroverzi.

V obřím bufetu s kreslenými postavičkami, ze kterého si můžete vybrat, je šéfkuchař South Parku filet mignon vedle steaku ze Salisbury. I když jsou jeho sexuální poznatky zcela nevhodné, je Chef veselým, bystrým a starostlivým vzorem pro děti ze základní školy South Parku. 

Proto náhlý odchod milované postavy zanechal oblak kontroverze a zklamání.

Když měl South Park v roce 1997 premiéru, Chef se stal jednou z jeho průlomových hvězd. Zatímco Simpsonovi byli zlatým standardem kreslených filmů pro dospělé v 90. letech, ani nejdivočejší obyvatelé Springfieldu nebyli jako Chef. Byl to moudrý, varovný mudrc, na kterého se dalo vždy spolehnout, že dá dětem to, co nejvíce potřebují - pravdu

Pokud nějaká postava ze South Parku měla potenciál pro vlastní spin-off sérii, byla to právě postava Chefa. Byl oblíbeným pracovníkem školní jídelny a také jedním z mála obyvatel města s pevným pochopením reality, vždy dokázal proříznout jádro věci jako jídlo ve své kuchyni.

Herec, který propůjčil svůj hlas této skvělé postavě - Isaac Hayes - vynikal svým lahodným barytonem umělce a držitele Oscara a Grammy. Se zálibou v písních předával dětem moudrost a anekdoty. Hayesův talent byl dokonce začleněn ve studiové nahrávce Chef Aid: The South Park Album, na kterém je k dispozici i pikantní Chefův hit „Chocolate Salty Balls”, která zazněla v epizodě „Chef's Chocolate Salty Balls / Šéfovy slané čokoládové koule".

Posledním vystoupením Chefa bylo zahájení desáté řady. V epizodě „The Return of Chef / Šéfův návrat" je šéfkuchaři vymyt mozek, aby se připojil ke globálnímu pedofilnímu kultu. Nakonec díky čtveřici přátel unikne, ale poté je nalákán zpět. Spadne do rokle, kde je roztrhán na kusy divokými zvířaty. Kult později vzkřísí Chefovi ostatky v parodii ve stylu Dartha Vadera, ale hlasový herec Isaac Hayes na této epizodě nepracoval. Hlas Chefa v tomto díle byl použit z minulých zvukových nahrávek z ostatních epizod South Parku.

Proč tedy musel Chef zemřít?

Na konci roku 2005 se v deváté sezóně South Parku odvysílala kontroverzní epizoda „Trapped in the Closet / Uvězněný v komoře“, která mimo jiné paroduje církev zvanou Scientologie, jejímž členem byl právě Hayes

V březnu následujícího roku chtěl Hayes odstoupit od smlouvy a na jeho jméno bylo zveřejněno prohlášení, ve kterém stálo:

„Je čas, kdy končí satira a začíná nesnášenlivost a bigotnost vůči náboženskému přesvědčení." 

Zatímco se události vyvíjely, spolutvůrce South Parku Matt Stone cítil, že odchod má kořeny v uměleckém dvojím standardu.

„Za 10 let a více než 150 epizod South Parku neměl Isaac nikdy problém s tím, že by si pořad dělal legraci z křesťanů, muslimů, mormonů nebo židů."

V roce 2016 syn Isaaca Hayese, Isaac Hayes III, tvrdil, že jeho otec stále trpěl následky nedávné mrtvice a byl využit, když opustil South Park. 

„Nebyl v pozici, aby rezignoval s vlastním vědomím. V té době byli všichni kolem mého otce zapojeni do scientologie - jeho asistenti, základní skupina lidí. Takže někdo odešel ze South Parku jménem Isaaca Hayese."

Hayes III dále řekl, že jeho otec neměl dvojí metr, pokud jde o náboženství:

„Můj otec nebyl tak velký pokrytec, aby byl součástí show, která si neustále dělala legraci z afroameričanů, židů a nebo gayů - a přestal by, když dojde na scientologii."

Hayes zemřel v roce 2008. Odchod Chefa a Hayese byl velkou ztrátou pro seriál a jeho fanoušky. 

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
FilmHarmonie 2023