Koralína byla skvělým animovaným snímkem roku 2009. Proč jsme se stále nedočkali pokračování?

Datum vydání 17. 8. 2023Shlédnutí 428×Sdílení článku132Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Stop-motion animovaný snímek Henryho Selicka - „Koralína a svět za tajnými dveřmi” - byl úctyhodnou adaptací dětského fantasy hororového románu britského autora Neila Gaimana. Ten začal psát „Coraline” v roce 1990. Novela byla vydána v roce 2002. The Guardian zařadil „Coraline” na 82. místo ve svém seznamu 100 nejlepších knih 21. století

Foto: Universal Pictures

Tento animovaný snímek si získal velkou oblibu u diváků i kritiků. Koralína, jak zní český název, vyvolala touhu po dalších dobrodružstvích.

Nastává tedy otázka, dočkáme se někdy dalšího filmu?

Neil Gaiman v průběhu let zrodil z mysli mnoho nápaditých a kreativních prostředí. Žádný však nebyl děsivější a zajímavější než jeho novela „Coraline”. Tento příběh, adaptovaný jako stop-motion animovaný film od Henryho Selicka v roce 2009, představil Koralínu Jones, znuděnou a divokou 11letou dívku, která se snaží upoutat pozornost svých workoholických rodičů poté, co se rodina přestěhuje z Michiganu do Oregonu. 

Od Huberta, vnuka bytné, dostane panenku s knoflíkovýma očima, která se nápadně podobá Koralíně. Když panenka začne navádět Koralínu k tajným dveřím, věci naberou děsivý spád.

Procházejíc portálem z jiného světa se Koralína ocitá v alternativní verzi svého vlastního světa, obývaném dvojníky známých lidí, děsivými duchy a „jinou“ verzí její vlastní matky. Zpočátku je druhý svět zábavný. Když však Koralína odhaluje děsivou pravdu o „druhé matce", zjišťuje, že její skuteční rodiče byli uneseni a uvězněni. Je na Koralíně, aby zachránila nejen své rodiče, ale i uvězněné duchy předchozích dětí trpících na onom světě. Příběh, který se dotýká témat představivosti, odvahy a dobra proti zlu, je stejně hřejivý jako děsivý. 

Je to právě tato kombinace prvků, kvůli které se fanoušci ptají: „Bude Koralína 2?". Zatímco někteří, včetně samotného Gaimana, říkají „nikdy neříkej nikdy“, je nepravděpodobné, že by se Koralína v příštích letech dočkala pokračování. 

Jaký je důvod, že se Koralína nedočká druhého dílu?

Travis Knight, CEO a prezident animačního studia Laika, byl vždy pevně proti pokračováním, prequelům a restartům. 

Foto: Universal Pictures

V rozhovoru pro Collider v roce 2016 Knight řekl: 

„Nechci vyprávět stejné příběhy znovu a znovu. Způsob, jakým k našim příběhům přistupujeme je, že si každý film představujeme, jako by to byl ten nejsmysluplnější zážitek v životě našeho protagonisty."

Pokračoval, když poznamenal, že vytvoření pokračování je jako opakování stejné věci znovu a znovu, což potenciálně snižuje sílu a dopad původního zážitku.

I když se Knightovo stanovisko může zdát šokující, a to i jeho kolegům filmařům, má dobrý postřeh. Aby druhý příběh odehrávající se v Koralinině světě rezonoval, musel by být ještě velkolepější než původní příběh. V podstatě by to bagatelizovalo události, které už tak nejsou z tohoto světa, díky nimž se film stal tak oblíbeným mezi fanoušky. Takže dokud Travis Knight vede Laiku, pravděpodobnost druhého filmu o Koralíně je mizivá. 

Ale co Neil Gaiman?

V průběhu let se fanoušci také divili, proč autor novely Neil Gaiman nevyprávěl další příběh Koralíny. Tak bohatá, nápaditá a barevná postava se téměř jistě během dospívání ocitne ve vzrušujících situacích. Tyto případy by však musely být pěkně ohromující, aby si zasloužily další dobrodružství. 

Gaiman přiznává, že potřebuje najít správnou inspiraci, než bude vůbec uvažovat o pokračování. Úplně nevyloučil myšlenku druhého příběhu Koralíny, ale v roce 2022 řekl v rozhovoru pro ComicBook.com, že bude muset přijít s nápadem stejně dobrým nebo lepším, než byl původní příběh. „Zatím se to prostě nestalo... zatím".

V tuto chvíli je však Gaiman jedním z mnoha autorů protestujících na podporu stávky „Sdružení spisovatelů Ameriky”. Probíhající stávka tak pozastaví mnoho jeho populárních projektů, dokud WGA (Writers Guild of America) nedosáhne dohody s „Aliancí filmových a televizních producentů” - AMPTP (Alliance of Motion Picture and Television Producers)

Stávka také odsunula další projekty, na kterých Gaiman pracoval, jako je práce na další sezóně seriálu Sandman na Netflixu a nebo adaptace jeho románu Anansi Boys pro Amazon Prime Video.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
FilmHarmonie 2023