Zásadní jihokorejské thrillery tvořící „novou korejskou kinematografii”

Datum vydání 30. 8. 2023Shlédnutí 149×Sdílení článku44Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Během 80. let 20. století nastalo v Jižní Koreji několik změn ve vládní politice, jako je uvolnění cenzury, umožnění nezávislé filmové tvorby a zvýšení distribuce mezinárodního importu. To vše vedlo k renesanci kinematografie na konci 90. let. 

Foto: Show East

Toto hnutí, známé jako „New Korean Cinema“, umístilo jihokorejské filmy na mapu a přineslo zemi bezprecedentní množství ohlasů u kritiků a úspěchu v kinech.

Režiséři jako Bong Joon-ho, Park Chan-wook a Kim Jee-woon pomohli utvářet „Novou korejskou kinematografii“ prostřednictvím svých žánrově ohýbaných thrillerů, které kombinovaly mainstreamovou přitažlivost s arthouseovým cítěním. 

Mnoho z těchto zmíněných jihokorejských thrillerů představuje některá z největších děl světové kinematografie.

The Housemaid / Hanyo / Hanyeo (1960)

Jedná se o domácí thriller, který je široce považován za největší jihokorejský film 20. století. Děj filmu se točí kolem rodiny z vyšší střední třídy, která si najme služku. Jenže se ukáže, že najmutí této ženy má katastrofální a šokující následky.

Snímek, který je často přirovnáván k dílům Luise Buñuela, je podnětným zkoumáním konzervativních rodinných hodnot a třídního rozdělení. 

Film je základním dílem jihokorejské kinematografie, která inspirovala mnoho filmařů „New Korean Cinema“. Režie se ujal Kim Ki-young, v hlavních rolích Jin Kyu Kim, Jeung-nyeo Ju, Eun-shim Lee, Aeng-ran Eom.

Joint Security Area / Guangdong gyeongbi guyeok JSA / Pohraniční pásmo (2000)

Thriller zaměřený na vyšetřování střelby, ke které došlo v DMZ, silně opevněné hranici, která odděluje Severní a Jižní Koreu. Po svém původním uvedení v kinech byl tento film nejvýdělečnějším v jihokorejské historii. Postaral se o něj režisér Park Chan-wook, v hlavních rolích Lee Yeong-ae, Lee Byung-hun, Song Kang-ho, Kim Tae-woo.

Pohraniční pásmo je silným a emocionálně zničujícím filmem, který poukazuje na kamarádství, které by mohlo existovat mezi Severní a Jižní Koreou a na absurditu iracionální nenávisti mezi národy. Politické rozdělení ničí schopnost lidstva pro empatii, respekt a solidaritu. 

Oldboy / Oldeuboi / Old Boy (2003)

Neo-noir akční thriller, který režíroval Park Chan-wook. Jedná se o volnou adaptaci stejnojmenné japonské mangy.

V hlavních rolích se představují Choi Min-sik, Yoo Ji-tae, Kang Hye-jeong, Kim Byeong-Ok.

Film sleduje příběh Oh Dae-su, který je na 15 let uvězněn v cele připomínající hotelový pokoj, aniž by znal totožnost svého věznitele či motiv svého věznění. I když je propuštěn, Dae-su je stále uvězněn v síti spiknutí a násilí. Jeho vlastní touha po pomstě se spojí s romantikou, když se zamiluje do atraktivní mladé sushi šéfkuchařky Mi-do.

Snímek získal uznání kritiků a sklidil velkou pochvalu od režiséra Quentina Tarantina.

Úspěch filmu také vedl ke dvěma adaptacím: neautorizovanému hindskému remaku v roce 2006 a oficiální americké adaptaci v roce 2013. Jako součást trilogie Park Chan-wooka „The Vengeance Trilogy” slouží jako druhý díl po Sympathy for Mr. Vengeance (2002). Tato trilogie ja završena snímkem Lady Vengeance (2005).

Memories of Murder / Salinui chueok / Pečeť vraha (2003)

Režie Bong Joon-ho, v hlavních rolích Song Kang-ho, Kim Sang-Kyung, Roe-ha Kim, Jae-ho Song.

Thriller volně založený na vyšetřování jihokorejského sériového vraha Lee Choon-jae, který během 80. a 90. let zabil přes tucet žen a mladých dívek. Film sleduje tři detektivy, kteří se snaží vypátrat vraha během prvních let přechodu Jižní Koreje k demokracii.

Stejně jako mnoho Bongových nejlepších filmů, Pečeť vraha dekonstruuje žánrová očekávání prostřednictvím použití černé komedie, společenské satiry a obrovských posunů v tónu. 

Lady Vengeance / Chinjeolhan geumjassi / Nebohá paní pomsta (2005)

Poslední díl tematicky propojené trilogie (Sympathy for Mr. Vengeance, Oldboy) o pomstě režiséra Park Chan-wooka, v hlavních rolích Lee Young-ae, Choi Min-sik.

Nebohá paní pomsta, sleduje ženu, která byla nedávno propuštěna z vězení poté, co si odpykala trest za vraždu, kterou nespáchala. Nyní je volná a chce se pomstít skutečnému vrahovi.

Film obsahuje dokonalé záběrové kompozice, okázalý střih a scény nesmírné brutality, což jsou všechny prvky typické pro Parkovu filmografii. 

Stejně jako mnoho jihokorejských thrillerů, pomsta nemusí nutně poskytnout uspokojení, které si člověk myslí, že dostane.

I Saw the Devil / Akmareul boattda / Viděl jsem ďábla (2010)

V hlavních rolích Lee Byung-hun a Choi Min-sik, režie Jee-woon Kim

Děsivý thriller o agentovi NIS, který se pomstí sériovému vrahovi za vraždu své ženy. 

Film byl při svém prvním uvedení vysoce kontroverzní pro své grafické násilí a sexuální obsah. Než bylo provedeno několik škrtů, korejská rada pro hodnocení médií udělila snímku dvakrát hodnocení „Omezeno“, což znamená, že film byl nezpůsobilý pro uvedení v kinech.

Pomsta kazí duši. I dobří lidé jsou schopni stát se monstry ve jménu pomsty.

The Wailing / Gokseong / Kvílení (2016)

Hororový thriller režiséra Na Hong-jina, který díky mnoha příběhovým zvratům brilantně vzdoruje očekáváním diváků. V hlavních rolích se představí Jun Kunimura, Hwang Jung-min, Kwak Do-won, Chun Woo-hee.

Film se prezentuje jako mysteriózní thriller o mizerném policistovi, který vyšetřuje sérii podivných vražd. Nakonec snímek přechází v nadpřirozené hororové mistrovské dílo točící se kolem asijského folklóru a křesťanské mytologie.

Film Kvílení nabízí jeden z nejintenzivnějších filmových zážitků roku 2016. 

The Handmaiden / Agasshi / Komorná (2016)

Snímek získal téměř 70 cen ze zhruba 175 nominací. Psychologický erotický thriller založený na novele „Fingersmith” od Sarah Waters, jehož prostředí se změnilo z Británie z viktoriánské éry na Jižní Koreu pod japonskou koloniální nadvládou. 

Film se věnuje podvodníkovi a kapsářce, kteří se vydávají za japonského hraběte a služku, aby podvodník svedl dědičku a ukradl její majetek.

The Guardian označil The Handmaiden za jeden z nejlepších filmů století a zároveň číslo jedna na svém seznamu moderní jihokorejské klasiky.

Režie se ujal Park Chan-wook a v hlavních rolích se představují Kim Min-hee, Ha Jung-woo, Cho Jin-woong, Kim Tae-ri.

Burning / Beoning / Vzplanutí (2018)

Thriller režírovaný korejským autorem Lee Chang-dongem. V hlavních rolích Yoo Ah-in, Steven Yeun, Jeon Jong-seo, Kim Soo-Kyung.

Zaměřuje se na doručovatele Jong-sua, který se znovu spojí se starou přítelkyní z dětství Hae-min. Po návratu z cesty do Afriky Hae-min představí Jong-sua Benovi, záhadnému muži, kterému Jong-su nevěří. Když Hae-mi zmizí, Jong-su začne mít vůči Benovi podezření.

Film je zahalený neklidem, paranoiou a existenciální úzkostí. 

Parasite / Parazit (2019)

Parazit je největší jihokorejský thriller všech dob. Bong Joon-hoův přelomový film vypráví příběh chudé rodiny, která se podvodem dostane do zaměstnání pro bohatou rodinu. V hlavních rolích Song Kang-ho, Lee Sun-kyun, Cho Yeo-jeong, Choi Woo-sik.

Parazit zkoumá ekonomickou krizi v Jižní Koreji, která je satiricky označována jako „Peklo Chosun“. Rozdíly v bohatství, třídní konflikt, nezaměstnanost a požadavky na vysokoškolské vzdělání jsou aktuální témata, která v současnosti ovlivňují Jižní Koreu.

Parazit získal přes 300 ocenění z 570 nominací. Stal se prvním cizojazyčným filmem, který získal Oscara za nejlepší film. Stal se také teprve třetím filmem, který vyhrál jak nejlepší film na Oscarech, tak Zlatou palmu na filmovém festivalu v Cannes.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
FilmHarmonie 2023