Snímek 13 duchů (Thir13en Ghosts) z roku 2001 - co každý duch představuje v Černém zvěrokruhu? V plánu je televizní adaptace!

Datum vydání 1. 9. 2023Shlédnutí 223×Sdílení článku87Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Dnes již kultovní klasický horor z roku 2001 Třináct duchů (Thir13en Ghosts) představil přesně 13 děsivých duchů, kteří mají zajímavou minulost.

Jedná se o remake stejnojmenného filmu z roku 1960 režiséra Williama Castlea. Film je se svou stopáží pouhých 91 minut příliš hektický a není tak dostatek prostoru pro příběhy původu duchů, kteří trýzní hlavní hrdiny.

Foto: Warner Bros.

Horor sleduje Arthura Kriticose (Tony Shalhoub), který se po smrti milované ženy se svými dětmi přestěhuje do domu svého odcizeného strýce Cyruse (F. Murray Abraham). Brzy je rodina nucena bojovat s duchy. Tito duchové mají však jedinečné příběhy a každý představuje jedno z astrologických znamení „Černého zvěrokruhu”.

Black Zodiac / Černý zvěrokruh je temnou inverzí normálního zvěrokruhu. Stejně jako klasický zvěrokruh, je i temná verze rozdělena do dvanácti tajemných znamení. Narozdíl od svého protějšku tato znamení představují dvanáct pozemských duchů nezbytných k získání přístupu k Ocularis Infernum tzv. „Oko pekla”. Toto pekelné oko po otevření umožní svému vládci používat sílu vidět vše, minulost i budoucnost, požehnání i zatracení, a získá tak božské schopnosti.

Kromě dvanácti standardních duchů, Černý zvěrokruh také zahrnuje třináctého ducha; „The Broken Heart / Zlomené srdce”.

Ocularis Infernum mohlo být otevřeno Basileusovým strojem, který byl navržen tak, aby poskytl uživateli stroje kontrolu nad tímto okem pomocí duchů Černého zvěrokruhu.

Tento stroj je právě Cyrusovým domem „navrženým ďáblem, poháněným mrtvými”.

Připomíná dvoupatrové sídlo se stěnami ze skla opatřenými zadržovacími kouzly.

Aby Basileusův stroj fungoval, potřebuje třináct duchů vázaných na Zemi, z nichž každý představuje znamení Černého zvěrokruhu.

Stroj je pojmenován po astrologovi Basileovi z 15. století, který zapsal plány stroje do knihy zvané Arkánum, když byl pod vlivem démona. Kniha Arkánum obsahuje kouzla pro zachycení a vyvolání duchů, profily třinácti duchů Černého zvěrokruhu a plány onoho stroje. 

https://www.youtube.com/watch?v=n1yZl9HVLd0

Cyrus Kriticos Basileusův stroj sestavil téměř o 600 let později. 

Jaký je původ duchů Černého zvěrokruhu a co konkrétně zosobňují?

1. duch Černého zvěrokruhu: The First Born Son / Prvorozený syn

Toto znamení je ekvivalentem Berana v tradičním zvěrokruhu. Berani jsou sužováni negativními vlastnostmi, včetně nezodpovědnosti, tvrdohlavosti, nezralosti a lehkomyslnosti. 

Představuje ducha malého dítěte a prvorozeného chlapce.

Prvorozený syn ve snímku z roku 2001 je duch chlapce jménem Billy Michaels (Mikhael Speidel). Billy během svého krátkého života miloval západní filmy víc než cokoliv jiného. 

Po roztržce se sousedem Billy umírá na prostřelení hlavy šípem.

2. duch Černého zvěrokruhu: The Torso / Torzo

Tento duch je reprezentací tradičního Býka, mezi jehož negativní rysy patří materialismus, chamtivost a tvrdohlavost.

Představuje zmrzačeného nebo odříznutého muže.

Ve snímku se jedná o ducha muže jménem Jimmy Gambino (Daniel Wesley), který byl extrémně chamtivý a bohužel byl i závislý na hazardních hrách. Měl i několik obrovských dluhů. Prohrál tučnou sázku a mafián, kterému dlužil ho rozsekal na kusy. Jeho končetiny byly vhozeny do oceánu a z Gambina zbylo pouhé torzo. 

3. duch Černého zvěrokruhu: The Bound Woman / Svázaná žena

Temné zobrazení klasického znamení zvěrokruhu Blíženců. Mezi rysy černého zvěrokruhu Blíženců patří manipulace, dvojí tvář a sklon k hrám s myslí.

Má představovat ženu, která zemřela poté, co byla svázaná, může se také jednat i o jiné než fyzické svázání

Tato zatracená duše se ve filmu jmenovala Susan LeGrowa (Laura Mennell) žila velmi privilegovaný život. Její rodiče byli nejbohatšími lidmi ve městě, díky čemuž byli velmi populární. Na plese však její přítel Susan zavraždil poté, co ji přistihl s někým jiným. Susan byla uškrcena jeho kravatou, což je přesně důvod, proč se jeví jako svázaná žena.

4. duch Černého zvěrokruhu: The Withered Lover / Zvadlý milenec

Protějškem tradičního zvěrokruhu je v tomto případě Rak. Toto znamení je známé pro své příliš emocionální vlastnosti. 

Duch představuje někoho, kdo zemřel a má seschlý či opotřebovaný vzhled. Může také představovat někoho, komu byla zničena budoucnost.

Ve snímku je tímto duchem Jean Kriticos (Kathryn Anderson).

Jean Kriticos byla milovanou manželkou Arthura (Tony Shalhoub) a matkou Bobbyho (Alec Roberts) a Kathy (Shannon Elizabeth). Její smrt byla pro rodinu šokem. Zemřela při požáru domu následkem popálenin.

5. duch Černého zvěrokruhu: The Torn Prince / Roztrhaný princ

Představuje Lva v tradičním zvěrokruhu. Lvi mají negativní rysy ješitnosti, pýchy a přílišné náročnosti, o čemž svědčí násilnická povaha ducha.

Tomuto duchovi chybí velká část kůže na pravé straně těla, takže kosti a svaly jsou odkryté, může představovat „prince“ (rozmazleného, oblíbeného, milovaného atd.), jehož ego bylo pošramoceno.

Tímto duchem je muž známý jako Royce Clayton (Craig Olejnik). Extrémně nadaný hráč baseballu a zaručená hvězda. Byl vyzván k závodu na dragsteru. Měl však přeříznuté brzdové vedení a následná nehoda mu způsobila vytržení velké části masa z obličeje a hrudníku. 

6. duch Černého zvěrokruhu: The Angry Princess / Naštvaná princezna

Jedná se o tragické zobrazení Panny z tradičního zvěrokruhu. Panny mají tradičně negativní rysy, že se přehnaně kritizují a drží ostatní na nepřiměřených standardech.

Tento duch představuje mladou ženu, která zemře spácháním sebevraždy, a jak název napovídá, jde o ženu, buď oblíbenou, rozmazlenou nebo krásnou (stejně jako princezna).

Dana Newman (Shawna Loyer) byla neuvěřitelně krásná žena s příšerným sebevědomím. Její sebekritika a nejistota dále podporovaly její četné násilnické vztahy. To vedlo k řadě zbytečných plastických operací. Nakonec byla Dana tak zoufalá, že podstoupila operaci obličeje. Tato zpackaná operace ji donutila vzít si život.

7. duch Černého zvěrokruhu: The Pilgrimess / Poutnice

Představuje klasické znamení zvěrokruhu Váhy, jež jsou známy vlastnostmi podvodníků. 

Jedná se o ducha poutnice nebo primitivní ženy. Může také představovat outsidera nebo cizince, kterého ostatní neoceňují ani nepřijímají. 

Ve snímku byla Cyrusem vybrána žena jménem Isabella Smith (Xantha Radley). Ta se usadila ve městě Nové Anglie během 17. století a okamžitě se s ní zacházelo jako s vyvržencem. Poté, co zvířata v kolonii začala umírat, byla (pravděpodobně neprávem) obviněna z čarodějnictví. Obyvatelé města odmítli Isabelle uvěřit a pokusili se ji upálit zaživa. Poté, co přežila požár, byla Isabella několik dní ponižována v řetězech, než nakonec zemřela hlady.

8. a 9. duch Černého zvěrokruhu: The Great Child / Velké dítě a The Dire Mother / Zoufalá matka

Devátý duch je téměř vždy viděn s osmým duchem.

Velké dítě zosobňuje Štíra klasického zvěrokruhu. Mezi negativní vlastnosti Štíra patří agresivita a obsedantní chování.

Zoufalá matka zastupuje Střelce, který může být netrpělivý, necitlivý a trochu ovládající.

Velké dítě je duchem velmi obézního dítěte a Zoufalá matka je duchem velmi malé ženy. Jsou to pravděpodobně duchové dítěte, rozmazleného až do dospělosti, a matky, která byla dost zoufalá, aby to dopustila

Ve snímku jsou tyto dva duchové zastoupeni Haroldem Shelburnem (C. Ernst Harth) a Margareth Shelburn (Laurie Soper).

Harold Shelburne byl vychován v cirkusu jako atrakce kvůli své velké postavě. Matka ho velmi rozmazlila, a to natolik, že Harold vážil téměř 300 liber (136 kg) a zachoval si myšlení dítěte. A když mu jeho kolegové z cirkusu zabili matku, řádil. Jeho smrt byla údajně velmi brutální. Navzdory své velké a zastrašující postavě je duchem prakticky neškodným.

Haroldova matka Margaret měla těžký život. Byla vysoká necelý metr a neustále s ní bylo špatně zacházeno. Byla znásilněna vysokým mužem v cirkusu. Po porodu Harolda byla až příliš „dobrou” matkou uvězněnou v pekelném prostředí. Byla udušena, aby se kolegové v cirkusu mohli posmívat Haroldovi.

10. duch Černého zvěrokruhu: The Hammer / Kladivo

Hodí se jako Kozoroh klasického zvěrokruhu s negativními rysy, jako je pesimismus, necitlivost a arogance.

Tento duch je duchem svalnatého, těžkopádného kováře, který ovládá velké kladivo. Jakékoli další nebo hlubší důsledky nejsou známy. Jedná se také o nejnebezpečnější entitu duchů

Ve filmu je tímto duchem George Markley (Herbert Duncanson), který byl poctivým kovářem, dokud nebyl obviněn z krádeže rasistickým bělochem. Byl nucen k vystěhování. Jeho setrvání však vedlo k tomu, že gang vyvraždil jeho rodinu.

George poháněn vztekem ubil členy gangu svým kladivem.

Poté byl zlynčován a vystaven železničním hrotům, které do něj byly přibity, než byla jeho ruka nahrazena jeho věrným kladivem.

11. duch Černého zvěrokruhu: The Jackal / Šakal

Je děsivým ztělesněním Vodnáře, který se vyznačuje citovým odstupem a často působí bolest.

Šakal je duch rozcuchaného muže, který má na hlavě klec, což pravděpodobně představuje bestialitu nebo divokost, stejně jako jeho zkaženost a sexuální implikace. Jedná se o velmi nebezpečného ducha.

Ryan Kuhn (Shayne Wyler) byl po celý život nevyrovnaný muž. Když si našel zálibu v násilí, stal se sériovým vrahem a sexuálním predátorem. Pro pomoc odešel do blázince, kde ztratil zdravý rozum. Kvůli problémům s chováním byl svázán ve svěrací kazajce a na hlavě měl přidělanou klec. Začal nenávidět lidstvo a později zemřel při požáru, který v ústavu vypukl.

12. duch Černého zvěrokruhu: The Juggernaut / Kolos

Jako Ryba klasického zvěrokruhu představuje negativní rysy, jako je nerozhodnost a sebelítost.

Tento duch je duch vysokého, ošklivého a neuvěřitelně silného muže

Horace Mahoney (John DeSantis) byl ostrakizován kvůli svému šokujícímu vzhledu. Byl vychován svým otcem a pracoval na vrakovišti, kde začal drtit auta. Poté, co jeho otec zemřel, se z Horace stal sériový vrah, který své oběti trhal na kusy a krmil jimi své psy. Nakonec byl několikrát zastřelen jednotkou SWAT.

13. duch Černého zvěrokruhu: The Broken Heart / Zlomené srdce

V celém filmu, včetně názvu, je často zmiňováno, že existuje třináct duchů. Černý zvěrokruh, stejně jako tradiční zvěrokruh, má však pouze 12 znamení. Z tohoto důvodu není postava Zlomené srdce spojena s žádnými negativními znaky.

Zlomené srdce je zosobněním pravé lásky a vyznačuje se sebeobětováním

Ve snímku se má tímto duchem stát Cyrusův (F. Murray Abraham) synovec Arthur Kriticos (Tony Shalhoub).

Cyrus přivedl Arthura a jeho děti do domu, aby proměnil Arthura v konečného ducha, protože věděl, že nic na světě mu nezabrání v ochraně své rodiny. 

Televizní seriál založený na hororovém filmu 13 duchů je údajně nabízen společnosti Sony jako nová adaptace dnes již kultovního hororu. 

Patrick Mediate, Aaron McLane a Dark Castle Entertainment se spojili na projektu, který zatím bohužel nedostal zelenou.

Potenciální projekt se připravuje jako třináctidílný seriál, který by mohl zkoumat původ každého z třinácti duchů. Plánuje se, že toto přepracování bude mít navíc mezinárodní příchuť, přičemž každý z jeho duchařských příběhů bude mít svůj vlastní stylistický vzhled ovlivněný jednotlivými režiséry.

Patříte mezi fanoušky remaku z roku 2001? Co říkáte na možný televizní projekt?

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
FilmHarmonie 2023