Christopher Nolan je žhavým kandidátem na post režiséra nového filmu Jamese Bonda agenta 007

Datum vydání 14. 9. 2023Shlédnutí 1 260×Sdílení článku942Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Režisér Christopher Nolan údajně diskutoval o možnosti režírovat další dva filmy franšízy Agenta 007 pro Eon Productions. Filmař často projevoval svou touhu pracovat na filmech o Jamesi Bondovi.

Foto: Screenrant

Nolan, známý pro svou práci na akčních thrillerech jako trilogie Temný rytíř a Tenet, se možná skutečně dostane ke špionážnímu žánru a ujme se kormidla pro další dva filmy o Jamesi Bondovi v Eon Productions. Podle zpráv z webové stránky World of Reel Christopher Nolan a Barbara Broccoli, producentka Bondovy franšízy, o spolupráci na Bondovi mluvili již během tiskového turné filmu Oppenheimer a před probíhající stávkou WGA

Podle zpráv jednání narazilo na zádrhel kvůli Nolanovu naléhání na úplnou kreativní kontrolu nad režií i psaním. Nolan požadoval plnou kreativní kontrolu i od Universal Pictures pro snímek Oppenheimer. Barbara Broccoli je však známá svým praktickým přístupem, který zřídka poskytuje takovou svobodu, což potenciálně vede k zásadnímu sporu v diskuzích o režii nového Bonda.

Kteří filmaři byli blízko k natočení filmu s Jamesem Bondem?

Pouze 12 režisérů režírovalo oficiální bondovku a pět se postaralo o prvních 16. Pod vedením Eon Productions si šedesátiletá franšíza skvěle vybudovala po sobě jdoucí generaci loajálních členů štábu. Uznávaná rodina Broccoli si ponechala kontrolu nad výrobou. Původní producent Albert R. Broccoli provedl sérii přestávkou s produkčním partnerem Harrym Saltzmanem, než ji v polovině 90. let svěřil svému nevlastnímu synovi Michaelu G. Wilsonovi a dceři Barbaře Broccoli.

Rodina Broccoli udržela filmový život Jamese Bonda vyvážením solidního vzorce s dynamickými režiséry.

Není překvapením, že mnoho režijních gigantů se v průběhu let přiblížilo k vedení hollywoodské akční ságy.

Danny Boyle
Ten se podílel na režii a scénáři s Johnem Hodgem, ale dostal se do problémů s tvůrčími rozdíly a opustil projekt čtyři měsíce před plánovaným zahájení výroby v roce 2018.

Není čas zemřít režiséra Cari Joji Fukunagy si vedl dobře u fanoušků i kritiků. Boyle v roce 2022 prozradil časopisu Esquire, že jeho scénář byl celý zasazen do Ruska.

Quentin Tarantino
Poslední bondův film Pierce Brosnan oslavil 40. výročí a 20. pokračování franšízy se spoustou odkazů na bohatou historii. Bohužel, snímek Dnes neumírej se svými sci-fi eskapádami, které předtím zavedly Seana Conneryho pod sopku a vynesly Rogera Moora do vesmíru, v kombinaci s příliš ambiciózním CGI – nezapůsobil na kritiky ani na publikum.

Eon potřeboval změnit směr. Právě Daniel Craig vrátil Bonda zpět k jeho raným literárním kořenům prostřednictvím Casino Royale. Oficiální adaptace prvního Bondova románu Iana Fleminga mohla být velmi odlišná. Quentin Tarantino navrhl adaptovat film jako dobový kus 60. let, natočený černobíle jako restart. Eon se místo toho rozhodl pro moderní reset.

Steven Soderbergh
Soderberghovo jméno není často spojováno s vysoce profilovanými franšízami. Přesto je průkopník nezávislého filmu dalším zářivým přírůstkem do seznamu režisérů, kteří málem režírovali snímek o agentovi 007. V roce 2020 režisér řekl podcastu Happy Sad Confused, že se setkal s producenty a měl neuvěřitelně blízko k režii filmu.

Načasování naznačuje, že to bylo během Craigovy éry, po roce 2006.

Alfred Hitchcock
Druhá bondovka, Srdečné pozdravy z Ruska, není považována pouze za klasickou, ale za nejautentičtější studenoválečný film ze série. 

Režisér byl zjevně osloven, aby režíroval druhou bondovku. Hitchcock projevil i dostatečný zájem a jeho jméno bylo i ve hře během tvorby filmu Thunderball a dalších dvou filmů po něm. Nakonec byl pro Thunderball vybrán režisér Terence Young.

John Woo
Filmy o Jamesi Bondovi čelily na počátku 90. let obrovské výzvě, když šestiletá pauza donutila Eon k resetu. John Woo, který v té době obsazoval nejžhavější akční talenty, přirozeně zaujal po thrillerech Lepší zítřek, Killer a Hard Boiled.

Zlaté oko představil Pierce Brosnana a nový akční důraz, zdokonalil akční přístup z 80. let. Woo se přirozeně hodil pro rané návrhy, které údajně obsahovaly více akčních scén než jiné bondovky. Zatímco režisérovi to lichotilo, nabídku odmítl a akční šílenství bylo utlumeno. O pět let později Woo pomohl přeměnit Mission Impossible Toma Cruise na franšízu soupeřící s tou Bondovou.

Steven Spielberg
Raná kariéra Stevena Spielberga je plná příkladů toho, jak se chtěl posadit do režisérského křesla. Není žádným překvapením, že přímo požádal producenty, aby mu dovolili režírovat bondovku.

V té době byl mladý režisér odmítnut producenty, kteří váhali nad jeho nedostatkem zkušeností.

Peter Jackson
Producentka Bonda Barbara Broccoli měla zájem najmout Jacksona koncem 90. let poté, co viděla jeho film Nebeská stvoření. Bohužel zhlédnutí jeho komedie Přízraky změnilo její názor. 

Protože Jeden svět nestačí vyšel dva roky před Společenstvem prstenu, je pravděpodobně štěstí, že se tato příležitost naskytla režisérovi Michaelu Aptedovi

Denis Villeneuve
V roce 2021 byl Denis Villeneuve dalším režisérem, který své touhy na Jamese Bonda nenaplnil. V podcastu řekl, že by rád režíroval bondovku, i když epické budování vesmíru Duna Franka Herberta ho pravděpodobně na chvíli zaměstná. To znamená, že režisér byl na radaru producentů Bonda již dříve. Villeneuve byl preferovanou volbou Daniela Craiga k režii jeho posledního filmu Není čas zemřít.

Ačkoliv je Boyle opět zvažován, stejně jako Villeneuve, v hledáčku jsou další režisérská jména, konkrétně Paul Greengrass a Matthew Vaughn.

Úspěch nejnovějšího filmu Nolana Oppenheimer, který předvedl odklon od jeho obvyklých akčních a sci-fi filmů, posunul režiséra o krok vpřed ve filmovém průmyslu.

Není to poprvé, co byl Nolan v diskuzích, aby řídil bondovku. Několik let předtím se zapojil do rozhovorů s Broccoli a dokonce začal rozvíjet příběh se spisovateli Bonda Nealem Purvisem a Robertem Wadem, ačkoliv se v té době soustředil na Oppenheimera.

Navzdory potenciálnímu kamenu úrazu v tom, že Nolan požaduje plnou kontrolu nad novým Bondem, by mohla Nolanova hluboká láska k Bondově franšíze, zejména k éře Seana Conneryho, přimět režiséra, aby usedl na režisérskou židli, aniž by byly splněny všechny jeho požadavky.

Vzhledem k váženému postavení filmaře, konkrétně při oživování Batmana, jedné z nejoblíbenějších postav, by pro Eon a Broccoli mohlo být těžké najít kvalifikovanější a žádané jméno.

Komentáře od uživatelů  ❭

Mojmir Řeznicek   2023-09-15 17:38:52

A uz mate vybranýho nebinárniho negrobonda?

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
FilmHarmonie 2023