Nepřehlédnutelně bělovlasý muž s typickým úsměvem na rtech nemohl chybět na slavnostní premiéře celovečerního dokumentárního filmu „Život je sranda“.

Datum vydání 22. 9. 2023Shlédnutí 262×Sdílení článku57Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Jiří Krampol, chlapík s typickým bodrým humorem a s nezaměnitelným hlasem, filmový i divadelní herec, dabér, moderátor, komik.

Foto: Smith Production

Film, který vypráví nejen o životě Jiřího Krampola, ale hlavně o jeho práci, které zůstal věrný až do svých 85 let (oslavil je letos 11. července), je dílem Zdeňka Kováře, mladého režiséra, scénáristy a kameramana, který se s hercem zná už od svých dětských let.

Herečka Kateřina Bláhová (Vyprávěj, Doktoři z Počátků, Modrý kód) se ve filmu s Jiřím Krampolem baví o herectví, o životě, rozhovory vedou na místech, která jsou s hercem nějakým způsobem spojená a celý film je protkán těmi nejlepšími momenty, které natočil. Také se o něm ve filmu leccos dozvíme z vyprávění řady jeho přátel, jak kolegů herců, nebo těch ze soukromého života.

Film je plný humorných scének, na které si mnozí z nás jistě i rádi vzpomenou, a i v jeho názvu zní životní postoj herce, tak jak si ho pamatujeme. Jako výrazného bodrého chlapíka s typickým širokým úsměvem, ať už ztvárňuje policisty, vyšetřovatele nebo vojáky, většinou ve výrazných vedlejších filmových či seriálových rolích. Například ve filmech Parta hic, Ten svetr si nesvlíkej, poměrně velkou roli měl v seriálu Malý pitaval z velkého města, nebo v roli hostinského v seriálu Synové a dcery Jakuba skláře. Filmů a seriálů má na svém kontě nespočet. Většinou jsou to role kladǎsů, záporných rolí si moc neužil. Není nejspíš ten typ.

Jeho hlas ho dovedl i k dabingu. Po emigraci Jana Třísky po něm převzal dabování J. P. Belmonda, když zemřel František Filipovský namluvil několik filmů s L. De Funésem.

Jeho nejznámější scénky a i jeho vzpomínky můžeme najít na několika zvukových nosičích. Kromě nich vydal také několik autobiografických knih. Amatérsky se věnoval i malování.

Nedá se zapomenout na jeho spolupráci s Miloslavem Šimkem, který ho přizval do souboru divadla Semafor (1983 až 1990), po rozchodu s Luďkem Sobotou. Účinkoval i v několika dalších divadlech, nejprve v Divadle Na Fidlovačce, pak v Divadle Na zábradlí, Divadle Viola, v Divadle Ateliér. Popularitu mu přinesl i zábavný program v TV Prima Nikdo není dokonalý.

Ani jeho soukromý život nebyl jednotvárný. Narodil se v Buštěhradu u Kladna, ale celé dětství prožil v Praze na Žižkově. Vyučil se soustružníkem kovů, pracoval jako údržbář v nakladatelství Naše vojsko, ale nakonec se v něm probudil zájem o herectví, a absolvoval DAMU (1962). Hned potom pak začala jeho herecká kariéra. Čtyřikrát se oženil, z manželství má dva syny.

Když se Jiří Krampol ohlédne zpět, má na co vzpomínat. A to není málo.

Komentáře od uživatelů  ❭

vaclav falc   2023-09-22 18:12:45

Herec?To je vtip?Není apríl?

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Facebook

To nejzajímavější z tohoto týdne:

Post apokalyptický film Já, legenda bude mít po 16 letech čekání pokračování, Will Smith řekl podrobnosti

Sdílení33911Post apokalyptický film Já, legenda bude mít po 16 letech čekání pokračování, Will Smith řekl podrobnosti

Furiosa Anya Taylor-Joy divoká jako Šílený Max a Chris Hemsworth jako záporák Dementus. První trailer nového Mad Maxe je venku!

Sdílení1772Furiosa Anya Taylor-Joy divoká jako Šílený Max a Chris Hemsworth jako záporák Dementus. První trailer nového Mad Maxe je venku!

Zack Snyder potvrdil konec jeho Snyderverse u DC. Superhrdinské filmy ho už nelákají

Sdílení333Zack Snyder potvrdil konec jeho Snyderverse u DC. Superhrdinské filmy ho už nelákají