Stávka scénáristů se snad pomalu chýlí ke konci

Datum vydání 22. 9. 2023Shlédnutí 348×Sdílení článku49Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Sdružení amerických scenáristů spolu s hollywoodskými herci stávkují již přes 100 dní. Během tohoto období se přeměnila řada věcí - premiéry filmů se posouvají (druhá Duna), produkce velkých projektů se pozastavují (Stranger Things) a některé filmy jsou dokonce do odvolání zrušeny (Tron: Ares).

Celý Hollywood tato obří akce k rovným pracovním podmínkám stojí velké peníze. Studia chtějí vyrábět další filmy a seriály a scénáristi, herci a všichni ostatní pracovníci chtějí opět normálně pracovat a žít. Je tedy k nevíře, že celá stávka se přes 3 měsíce nikam výrazně neposouvala. Až do včerejšího dne (středa 20.9.), kdy došlo konečně k možnému konci.

Foto: Depositephotos

Aliance producentů se včera totiž sešla s vyjednávacím týmem svazu scenáristů. Na schůzku dorazili i hlavní představitelé největších studií - Bob Iger (Disney), David Zaslav (Warner Bros.), Ted Sarandos (Netflix) a Donna Langley (Universal). Cílem schůzky nebylo nic jiného, než konečně posunout věc kupředu a pokusit se ji ukončit.

Co se přesně na schůzce dělo je neznámé, ale podle všeho obě strany dosahují cíle, jelikož dnes (čtvrtek 21.9.) se sejdou znovu. Tentokrát ale bez hlavních představitelů. Není tak jasné, zatím, na čem se obě strany dohodnou, ani jaká strana bude muset ustoupit více. Snad ale vše dopadne ke spokojenosti obou stran a Hollywood se vrátí do původních pracovních kolejí.

Dohromady stávkuje přes 11000 televizních a filmových scénáristů. Stávka začala 2. května a bojovalo se primárně za rovnoměrné finanční ohodnocení, přátelské zacházení a také se bojovalo proti využívání umělé inteligence.

Stávka scénáristů probíhá již 141 dní, jde tak o třetí nejdelší stávku scénáristů v historii. Druhá nejdelší dosahovala 148 dní a nejdelší stávka v historii dosahovala 154 dní. Je tak možné a zcela reálné, že se tato stávka stane historicky nejdelší. Celá akce stojí Hollywood a Los Angeles stovky milionů dolarů. Na začátku málo kdo čekal, že by v září stále nebylo vše vyřízeno. Lakota a hamižnost jsou hold mocné věci. Brzy se také jistě dočkáme oslavného filmu o celé této stávce.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *