Je umělá inteligence ve filmech hrozbou ? Dcera Robina Williamse brání zesnulého otce před zneužíváním jeho hlasu

Datum vydání 5. 10. 2023Shlédnutí 190×Sdílení článku61Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Dcera Robina Williamse veřejně promluvila o hrozbách, které umělá inteligence v oblasti audiovize přináší. Vysvětlila také její "znepokojivé" zkušenosti s kontroverzní technologií.

Zelda Williams, dcera zesnulého legendárního komika Robina Williamse přednesla její myšlenky ohledně umělé inteligence, jež se užívá k vytváření hereckých výkonů již zesnulých herců. Studia se sice v nedávné době dohodla se Sdružením amerických scénáristů také právě v tématu využívání umělé inteligence při psaní scénářů a knih. Děsivá technologie ale představuje značnou hrozbu i pro mnoho odvětví hereckého řemesla. Jak u živých, tak již zemřelých herců. Herecké odbory v Hollywoodu proto dále stávkují, dokud se nedohodnou férové podmínky i pro využívání umělé inteligence.

Foto: Depositephotos

Dcera Robina Williamse, Zelda Williams, jež je sama talentovanou herečkou a členkou svazku, jenž stávkuje, nedávno sdílela příspěvek na Instagramu, ve kterém se podělila o své pocity ohledně využívání této technologie k převytváření zemřelých herců, kteří se již sami nemohou nijak bránit. Sama uvedla, že byla přítomna u toho, jak lidé trénují umělou inteligenci k převytváření hlasu jejího otce. Také uvedla, že její pocity přesahují vlastní obavy, neboť věří, že by člověku mělo být umožněno hrát.

"Nejsem nestranný hlas v boji odborů proti umělé inteligenci. Zažívala jsem LÉTA jak mnoho lidí cvičí roboty k vytváření/převytváření herců, kteří nemohou souhlasit, jako můj Táta. Toto není teoretické, je to velmi, velmi reálné. Už jsem slyšela, že umělá inteligence dostane hlas, aby mohla říkat, co lidé chtějí, aby říkala. I když to já osobně vnímám jako znepokojující, důsledky jdou mnohem dál za mé vlastní pocity. Žijící herci si zaslouží šanci utvářet charaktery s jejich vlastními volbami - dabovat animované postavy, dávat jejich LIDSKÉ snahy a čas za honbou k těm nejlepším výkonům. Tyto rekreace jsou, v tom nejlepším, jen chabou napodobeninou lepších lidí. V tom nejhorším jsou jen otřesným Frankensteinovým monstrem, dlážděným dohromady tím nejhorším, co toto odvětví je, namísto toho, za čím by opravdu mělo stát."

Proč ale umělá inteligence dál zůstane důležitou rolí v Hollywoodu ?

Jako mnoho technologií, které se vyvíjí tempem přesahující skutečné každodenní využití, umělá inteligence se podezřele rychle stala velmi dominantním tématem, jenž hýbe celým světem. Ve filmovém světě není pracovní odvětví, kterému by se umělá inteligence vyhla. Pro mnoho tvůrců umělá inteligence přináší existenční krizi toho nejhoršího možného druhu, pro druhé ale přináší možnost širokého a mocného vizuálního spektra, které je schopno přinášet nevyužité benefity a vyvinout tak filmový proces do neprozkoumáných výšin. Potenciál to má veliký, ale jak je zřejmé, v Hollywoodu ani mimo něj o to mnoho lidí nemá zájem - jak stávka dokazuje. 

Foto: Depositephotos

I když mnoho lidí rychle odsoudí používání umělé inteligence, může být v tuto chvíli již pozdě, neboť pokrok se zdá být nevyhnutelný. Studia jako třeba Lucasfilm aktivně používají počátky umělé inteligence k digitálnímu omlazování herců - Mark Hamill, Harrison Ford - aby dosáhla jejich původních postav. Přetvářejí také ikonické hlasy - James Earl Jones - aby dosáhla onoho slavného hlasu Dartha Vadera. Umělá inteligence je tak mezi námi, ať se nám to líbí, nebo nikoliv.

Je toto počátek lidského konce ve filmovém světě ? Nebo se diváci a tvůrci nenachají připravit umělou inteligencí o svou pozici na potravním řetězci ?

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Facebook

To nejzajímavější z tohoto týdne:

Post apokalyptický film Já, legenda bude mít po 16 letech čekání pokračování, Will Smith řekl podrobnosti

Sdílení33911Post apokalyptický film Já, legenda bude mít po 16 letech čekání pokračování, Will Smith řekl podrobnosti

Furiosa Anya Taylor-Joy divoká jako Šílený Max a Chris Hemsworth jako záporák Dementus. První trailer nového Mad Maxe je venku!

Sdílení1772Furiosa Anya Taylor-Joy divoká jako Šílený Max a Chris Hemsworth jako záporák Dementus. První trailer nového Mad Maxe je venku!

Zack Snyder potvrdil konec jeho Snyderverse u DC. Superhrdinské filmy ho už nelákají

Sdílení333Zack Snyder potvrdil konec jeho Snyderverse u DC. Superhrdinské filmy ho už nelákají