11 detailů o původní trilogii Star Wars, které vám možná unikly

Datum vydání 30. 10. 2023Shlédnutí 529×Sdílení článku70Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Star Wars vznikaly jako vysněný a vydupaný projekt George Lucase, který měl z počátku daleko k mohutným produkcím plným peněz, díky nimž se filmy natáčely později. Nedostatek peněz a naopak dostatek entuziasmu přinesly do původní trilogie spoustu neuvěřitelných detailů. George Lucas a jeho tým byli nuceni k neustálým improvizacím, inovacím a také k posouvání hranic filmových technologií. I přes hektické a punkové začátky ze Star Wars vznikla obrovská franšíza, která se nadále rozrůstá. Tvůrci Hvězdných válek se podělili o fascinující příběhy ze zákulisí, jimiž je možné zpětně docenit kreativitu a vůli tehdejšího štábu. Zde je 11 pozoruhodných detailů z natáčení Star Wars.

Foto: Disney

Yodu málem hrála opice

George Lucas se složitě rozhodoval, jak ztvárnit postavu Yody. Zvažovalo se několik možností, jedna z nich dokonce byla, že by Yodu hrála opice. Opice by měla masku Yody a na natáčení by byl přítomen zvířecí trenér. Naštěstí si štáb uvědomil, o jak nepraktickou věc jde, a přiklonil se k jinému řešení. Loutku Yody rozpohyboval Frank Oz, který jí propůjčil i hlas. Do rysů loutky se ale promítla podoba primátů z rodu nártounů.

Dartha Vadera hráli různí herci

Po většinu původní trilogie chodí v obleku Dartha Vadera kulturista David Prowse, se světelnými meči ale šermoval kaskadér Bob Anderson. Ikonický hlas propůjčil Darthu Vaderovi americký herec James Earl Jones. Sebastian Shaw zase hrál Anakina (Vadera) ve filmu Návrat Jediů, když Darth Vader nemá masku. Ve dvou dílech prequelové trilogie hrál Anakina Skywalkera Hayden Christensen.

Carrie Fisherová a Harrison Ford měli poměr

Romantické chvění i přímočará chemie mezi Leiou Organou a Hanem Solem se dala v celé původní trilogii cítit i přes plátno kin. Málokdo ale věděl, jak skutečné city to jsou. Carrie Fisherová ve své autobiografii prozradila, že měla během natáčení Hvězdných válek v roce 1976 milostný poměr s Harrisonem Fordem. I když bylo Fordovi už 33 let a jí 19, vzpomínala, jak přes pracovní týden byli Han a Leia, aby se o víkendu měnili na Harrisona a Carrie, a jak láskyplné chvíle spolu prožili.

Carrie Fisherová bojovala se závislostí na drogách

Americká herečka Carrie Fisherová se svěřila, že celý život bojovala s pitím alkoholu a užíváním drog, které brala i tehdy, když natáčela Star Wars: Impérium vrací úder a Star Wars: Návrat Jediů. Kokain byl v té době v Hollywoodu norma, a tak Carrie Fisherová byla jednou z těch, kteří se s užíváním drog potýkali.

George Lucas málem zemřel kvůli stresu z natáčení

Mnoho umělců cítí, že stojí přes svým Opus Magnum, což je pro ně psychicky i fyzicky velmi náročné. George Lucas při natáčení prvního dílu, na který neměl moc peněz, začal pociťovat silnou bolest na hrudi. Nechal se odvézt do nemocnice, protože si myslel, že jde o infarkt. Nakonec se ukázalo, že šlo o hypertenzi způsobenou stresem, a George Lucas tak mohl práci na prvním díle dokončit.

Konec původní trilogie byl jiný

Star War: Epizoda VI – Návrat Jediů končí šťastně. Povstalci mají převahu a v galaxii zavládne mír. Jenže všechno mělo být jinak. Podle prvních verzí scénáře měl Luke Skywalker zabít svého otce Dartha Vadera a vzít si jeho masku se slovy: „Teď jsem Vader.“ Jenže to se nelíbilo Georgi Lucasovi, protože by proměna hrdiny Luka Skywalkera v padoucha zklamala zástupy dětí, které k němu vzhlížely.

První sestřih Star Wars se nikomu nelíbil – kromě Stevena Spielberga

Až s propadákem filmu Alej zatracení studio Fox napřímilo tok financí do projektu Hvězdné války, které doposud hrály ve studiových produkčních plánech vedlejší roli. Tou dobou filmu nevěřil ani George Lucas. K tomuto pesimismu přispěl i fakt, že všichni ti, kdo viděli první sestřih, nabyli přesvědčení, že půjde o propadák. Oproti tomu Steven Spielberg ve filmu viděl potenciál, a tak v době premiéry vzal přítele Lucase na dovolenou na Havaj. Když se vrátili, zjistili, že Star Wars navždy změnily filmový průmysl. (Na Havaji prý vymysleli námět na film Dobyvatelé ztracené archy.)

Peter Cushing nosil ve scénách pantofle

Peter Cushing byl hrozivý jako Grand Moff Tarkin ve filmu Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje. Jenže pokud byste se mu podívali na nohy, tak by vás veškerý strach přešel. Cushing požádal štáb, aby mohl hrát v pantoflích, protože boty z Tarkinova kostýmu mu byly hodně nepohodlné.

Štáb neznal velký zvrat filmu Impérium vrací úder

Odhalení, že Darth Vader je Lukovým otcem, se stalo jedním z nejvíc šokujících zvratů v dějinách filmu. George Lucas byl neoblomný v tom, aby se dopředu nic neprozradilo. Tento twist znali pouze tři lidé – Lucas, režisér Irvin Kershner a Lukeův herec Mark Hamill, který schválně řekl při natáčení jinou větu, aby se ostatní na place nic nedozvěděli. Nikdo tedy nemohl nic proříct, aby nebylo překvapení překaženo.

Nicméně na veřejnost se nějaká informace dostala, i když jenom ve formě spekulace. David Prowse, kulturista hrající tělo Dartha Vadera, už v roce 1978 v rozhovoru pro americké noviny řekl, že se Luke dozví, že Darth je ve skutečnosti jeho dávno ztracený otec. Prowse pouze odhadoval budoucí vývoj, byla to jenom jeho spekulace, ale trefil do černého. Díky tomu, že tehdy neexistoval internet, se zpráva nijak nerozšířila.

Jeremy Bulloch hrál Boba Fetta, protože mu sedělo brnění

Někdy musíte být ve správný čas na správném místě. Spoluproducent Star Wars: Impérium vrací úder Robert Watts potřeboval někoho do role Boba Fetta. Obrátil se proto na svého nevlastního bratra Jeremyho Bullocha, kterému kostým dokonale padl. Tím se Bulloch stal Bobem Fettou celé původní trilogie.

Jsou asteroidy v Impériu bota nebo brambora?

Jedna z největších a nejbizarnějších záhad filmu Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder zůstává. Léta se spekuluje o tom, že tvůrci použili botu nebo bramboru pro to, aby ztvárnili letící asteroidy. Obecně se má za to, že tým speciálních efektů použil letící bramboru, boty ale zůstávají stále mýtem. Tak či onak, dodneška je fascinující, že tvůrci dokázali tyto detaily do filmu propašovat, aniž by si toho někdo všiml.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

Datum vydání 29. 4. Autor článku Aleš Názory k tématu2Sdílení článku1056
Zemřel herec Peter Mayhew, představitel Chewbaccy ze Star Wars

Zemřel herec Peter Mayhew, představitel Chewbaccy ze Star Wars

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Sdílení článku886
Darth Vader by se mohl dočkat vlastního seriálu, kdo by ho ztvárnil, a kdy by se odehrával?

Darth Vader by se mohl dočkat vlastního seriálu, kdo by ho ztvárnil, a kdy by se odehrával?

Datum vydání 14. 12. Autor článku Daniel Názory k tématu10Sdílení článku823
Star Wars: Fanoušek zcela přepracoval souboj Bena Kenobiho s Vaderem z Nové naděje

Star Wars: Fanoušek zcela přepracoval souboj Bena Kenobiho s Vaderem z Nové naděje

Datum vydání 9. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu25Sdílení článku785
Vzestup Skywalkera bude podle Daisy Ridley velkolepý, při natáčení prý plakala

Vzestup Skywalkera bude podle Daisy Ridley velkolepý, při natáčení prý plakala

Datum vydání 28. 6. Autor článku Aleš Názory k tématu4Sdílení článku588

Marvel čekal příliš dlouho s představením Fantastické Čtyřky, překoná divácký nezájem?

Datum vydání Včera Autor článku Tomáš Sdílení článku67

Emma Stone, Mark Ruffalo a Willem Dafoe chválí režiséra filmu Chudáčci. Do českých kin přijde už v lednu

Datum vydání 8. 12. Autor článku Lukáš Sdílení článku36

Podívejte se na nový výbušný trailer ke klaustrofobickému sci-fi I.S.S.

Datum vydání 8. 12. Autor článku Lukáš Sdílení článku57

Film Ridleyho Scotta Napoleon se dopustil řady historických nepřesností. Které to jsou?

Datum vydání 7. 12. Autor článku Lukáš Sdílení článku131
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku894
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku449