V Hollywoodu se přestalo stávkovat. Štáby se vrátily na plac a my se můžeme těšit na očekávané premiéry

Datum vydání 10. 11. 2023Shlédnutí 118×Sdílení článku28Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

První se koncem září dohodli scenáristé, a tak se znovu rozběhly práce na filmech, televizních show nebo seriálech. Týká se to například The Last of Us na HBO či Stranger Things na Netflixu a filmů jako Deadpool 3 nebo Superman: Legacy. Zato herci stále nemohli najít společnou řeč se svými chlebodárci. Až do čtvrtečního rána.

Foto: YouTube

Podstatou sporu byly jak jinak neuspokojivé odměny, protože na rozdíl od klasických filmových studií streamovací platformy nastavily výši odměn o dost níž. Herci se tak chtěli alespoň přiblížit k honorářům, na které byli zvyklí. Po složitých vyjednávaní se našel kompromis, který zahrnuje zvýšení minimální mzdy o 7 procent, podíl na příjmech streamovacích služeb a také právní ochranu před zneužitím podobizen herců umělou inteligencí. Nová tříletá smlouva také hercům zaručuje vyšší příspěvky na zdravotní a sociální pojištění. Pro dotčené firmy to bude znamenat jednu miliardu navíc, jenže přerušení prací v Hollywoodu přišlo stát Kalifornie na téměř 6 miliard dolarů (138 miliard korun). Kolektivní smlouva byla uzavřena na 3 roky, její revize proběhne v roce 2026 a nejspíš bude potřeba, protože hercům se nepovedlo prosadit všechny svoje požadavky.

Konec jednání byl poslední dny na spadnutí. Herečtí odboráři se museli dohodnout s Aliancí filmových a televizních producentů, což je organizace, která hájí zájmy velkých producentů audiovizuálního obsahu, jako jsou streamovací služby nebo produkční společnosti.

Stávka trvala 118 dní a překovala tak tu, která proběhla v roce 1980 a trvala 95 dní. Závěry dohody jsou ale zatím pouze předběžné. Souhlasit musí ještě 160 tisíc členů odborového svazu. Ti během stávky pracovat nesměli nebo nechtěli. Podle organizace FilmLA, která dává povolení natáčet filmovým štábům, mohly pracovat jenom nezávislé a menší produkce, jejichž žádný člen nebyl v odborech. Těch je naprosté minimum. Odbory se v Americe vůbec těší velké tradici a oblibě. Však už zdárné ukončení jednání scenáristů okomentoval americký prezident Joe Biden, který řekl, že dohoda svědčí o síle a nenahraditelnosti kolektivního vyjednávání.

Do posledních fází jednání prý už zasahovali ti nejvyšší hlavouni – Donna Langley z NBCUniversal, boss Netflixu Ted Sarandos, David Zaslav z Warner Bros. Discovery nebo Robert Iger jakožto ředitel Disneyho.

A my diváci se můžeme těšit na premiéry filmů Duna: Část druhá, na další díl Mission: Impossible nebo na hraný remake Sněhurky jak jinak než od Disneyho.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Facebook

To nejzajímavější z tohoto týdne:

Post apokalyptický film Já, legenda bude mít po 16 letech čekání pokračování, Will Smith řekl podrobnosti

Sdílení33911Post apokalyptický film Já, legenda bude mít po 16 letech čekání pokračování, Will Smith řekl podrobnosti

Furiosa Anya Taylor-Joy divoká jako Šílený Max a Chris Hemsworth jako záporák Dementus. První trailer nového Mad Maxe je venku!

Sdílení1772Furiosa Anya Taylor-Joy divoká jako Šílený Max a Chris Hemsworth jako záporák Dementus. První trailer nového Mad Maxe je venku!

Zack Snyder potvrdil konec jeho Snyderverse u DC. Superhrdinské filmy ho už nelákají

Sdílení333Zack Snyder potvrdil konec jeho Snyderverse u DC. Superhrdinské filmy ho už nelákají