8 / 10
Hlasujte!
Hodnocení

Gándhí (1982)
Gandhi

191 min film / životopis, drama

Trailer filmu Gándhí

Další trailery
Gandhi (1982) Original Trailer [FHD]Gandhi (1982) Original Trailer [FHD]

Obsazení filmu Gándhí

Režie: Richard Attenborough
Scénář: John Briley
Herci: Ben Kingsley, Candice Bergen, Edward Fox, John Gielgud, Trevor Howard, John Mills, Martin Sheen, Ian Charleson, Athol Fugard, Günther Maria Halmer, Saeed Jaffrey, Geraldine James Další herci , Alyque Padamsee, Amrish Puri, Roshan Seth, Rohini Hattangadi, Ian Bannen, Michael Bryant, John Clements, Richard Griffiths, Nigel Hawthorne, Bernard Hepton, Michael Hordern, Shreeram Lagoo, Virendra Razdan, Richard Vernon, Harsh Nayyar, Prabhakar Patankar, Vijay Kashyap, Nigam Prakash, Supriya Pathak, Neena Gupta, Shane Rimmer, Peter Harlowe, Anang Desai, Winston Ntshona, Peter Cartwright, Marius Weyers, Richard Mayes, Alok Nath, Dean Gasper, Ken Hutchison, Norman Chancer, Gulshan Kapoor, Charu Bala Chokshi, Raj Chaturvedi, Avpar Jhita, Anthony Sagger, Om Puri, David Gant, Daniel Day-Lewis, Ray Burdis, Daniel Peacock, Avis Bunnage, Caroline Hutchison, Mohan Agashe, Sudhanshu Mishra, Dina Nath, John Savident, John Patrick, Michael Godley, Stewart Harwood, Stanley McGeagh, Christopher Good, David Markham, Jyoti Sarup, John Naylor, Wilson George, Hanshu Mehta, Sudarshan Sethi, Sunila Pradhan, Moti Makan, Jalal Agha, Rupert Frazer, Manohar Pitale, Homi Daruvala, K.K. Raina, Vivek Swaroop, Raja Biswas, Dominic Guard, Bernard Hill, Rama Kant Jha, Nana Palsikar, Alpna Gupta, Chandrakant Thakkar, John Quentin, Graham Seed, Keith Drinkel, Bob Barbenia, Gerald Sim, Colin Farrell, Sanjeev Puri, Gareth Forwood, Vijay Crishna, Sankalp Dubey, James Cossins, Gurcharan Singh, John Vine, Geoffrey Chater, Ernest Clark, Habib Tanvir, Pankaj Mohan, Subhash Gupta, Aadil, Rajeshwar Nath, S.S. Thakur, Rahul Gupta, Barry John, Brian Oulton, James Snell, John Boxer, Gerard Norman, Bernard Horsfall, Richard Leech, Pankaj Kapur, Tarla Mehta, David Sibley, Dalip Tahil, Stanley Lebor, Terrence Hardiman, Monica Gupta, Jon Croft, William Hoyland, John Ratzenberger, Jack McKenzie, Tom Alter, Jane Myerson, Roop Kumar Razdan, Bani Sharad Joshi, Vagish Kumar Singh, Dilsher Singh, Sudhir Dalvi, Tilak Raj, Irpinder Puri, Pren Kapoor, Vinay Apte, Aswini Kumar, Avinash Dogra, Shreedhar Joshi, Suhas Palshikar, Karkirat Singh, Shekhar Chatterjee, Amarjeet, Pratap Desai, Bhatawadekar Prakash, Sunil Shende, Rovil Sinha, Derek Lyons, Fred Wood
Kde film Gándhí najdete online?
MUBI

Obsah filmu Gándhí

Životopisné drama Gándhí začíná událostí kdy je v roce 1893 Mohandas K. Gandhi vyhozen z jihoafrického vlaku za to, že je Ind a cestuje v kupé první třídy. Gándhí si uvědomuje, že zákony jsou vůči Indům zaujaté a rozhodne se zahájit nenásilnou protestní kampaň za práva všech Indů v Jižní Africe. Po četných zatčeních a nechtěné pozornosti světa nakonec vláda ustoupí a uzná práva pro Indy, i když ne pro původní černochy z Jižní Afriky. Po tomto vítězství je Gándhí pozván zpět do Indie, kde je nyní považován za národního hrdinu. Je vyzýván, aby zahájil boj za nezávislost Indie na Britském impériu. Gándhí souhlasí a zahajuje nenásilnou kampaň za spolupráce bezprecedentního rozsahu, která koordinuje miliony Indů po celé zemi. Existují určité překážky, jako je násilí proti demonstrantům a Gándhího občasné uvěznění. Kampaň nicméně vyvolává velkou pozornost a Británie čelí intenzivnímu tlaku veřejnosti. Británie, která je od druhé světové války příliš slabá na to, aby pokračovala v prosazování své vůle v Indii, konečně uděluje Indii nezávislost. Indové toto vítězství oslavují, ale jejich trápení ještě zdaleka nekončí. Náboženské napětí mezi hinduisty a muslimy propuká v celonárodní násilí. Gándhí vyhlašuje hladovku s tím, že nebude jíst, dokud boje neustanou. Boje se nakonec zastaví, ale země je rozdělená. Je rozhodnuto, že severozápadní oblast Indie a východní část Indie (dnešní Bangladéš), kde mají většinu muslimové, se stanou novou zemí s názvem Pákistán (západní a východní Pákistán). Všeobecně se věří, že povzbuzením muslimů, aby žili v samostatné zemi, násilí odezní. Gándhí je proti této myšlence a je dokonce ochoten dovolit Muhammadu Ali Jinnahovi, aby se stal prvním premiérem Indie. Indie je přesto rozdělena. Gándhí tráví své poslední dny snahou o nastolení míru mezi oběma národy. Poštve proti sobě mnoho disidentů na obou stranách, z nichž to jeden dovede to trpkého konce a Gándhího zavraždí.

Země: Velká Británie, Indie, USA, Jižní Afrika  Jazyk: anglicky, hindština
Ocenění: Získal 8 Oscarů. Celkem 35 výher a 21 nominací.
Filmová společnost: Columbia Pictures, Goldcrest, Indo-British
Rozpočet na film Gándhí dosáhl výše 22 000 000 dolarů.

Galerie filmu Gándhí

Další obrázky
Gándhí
Gándhí
Gándhí
Gándhí
Gándhí
Gándhí
Gándhí
Gándhí
Gándhí
Gándhí

Postavy filmu Gándhí

Vybrané postavy ve filmu Gándhí.

Ben Kingsley
hrál mužskou postavu Mahatma Gandhi

Candice Bergen
hrála ženskou postavu Margaret Bourke-White

Edward Fox
hrál mužskou postavu General Dyer

John Gielgud
hrál mužskou postavu Lord Irwin

Trevor Howard
hrál mužskou postavu Judge Broomfield

John Mills
hrál mužskou postavu Lord Chelmsford

Martin Sheen
hrál mužskou postavu Vince Walker

Ian Charleson
hrál mužskou postavu Reverend Charlie Andrews

Athol Fugard
hrál mužskou postavu General Jan Christiaan Smuts

Günther Maria Halmer
hrál mužskou postavu Dr. Herman Kallenbach

Saeed Jaffrey
hrál mužskou postavu Sardar Vallabhbhai Patel

Geraldine James
hrála ženskou postavu Mirabehn

Alyque Padamsee
hrál mužskou postavu Mohammad Ali Jinnah

Amrish Puri
hrál mužskou postavu Khan

Roshan Seth
hrál mužskou postavu Pandit Nehru

Rohini Hattangadi
hrála ženskou postavu Kasturba Gandhi

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
×
Obrázek

To nejzajímavější z tohoto týdne:

7571John Wick 5 se přeci jen chystá. Film je v začátcích vývoje

1592Milovníci Avengers se těší na páté a šesté pokračování. Roky 2025 a 2026 budou patřit vám!

303Nadcházející Spider-Man: Across the Spider-Verse (Spider-Man: Napříč paralelními světy) obsahuje přes dvě stě pavoučích postav.