MUBI

MUBI je další z dnes již poměrně pestré nabídky streamovacích služeb. Jak vznikla a čím je nejzajímavější? 

Co je MUBI

MUBI je digitální knihovnou s filmy. Oproti konkurenčním poskytovatelům, kteří sází především na šíři nabídky a obsahují tisíce titulů, se však liší cíleně omezenou nabídkou.

Poskytovatel v jedné chvíli uživatelům nabízí vždy 30 filmů. Každý den pak dochází k obměně jednoho snímku, přičemž vždy jsou jednotlivé tituly dostupné pouze 30 dnů. Celá kolekce je vybírána s maximální péčí ručně.

Reprezentuje proto pestrý výběr snímků z celého světa od absolutních novinek až po filmy ceněné a prověřené zároveň i časem. A to jak od současných režisérů, tak od světových jmen velké kinematografie, které už patří mezi legendy.

MUBI uživatele láká především na vysokou kvalitu produkce. Své filmy označuje přízvisky krásné, zajímavé, neuvěřitelné. Videotéka jednoznačně cílí na náročnější diváky. Klasická a artová produkce nebývá úplně v centru pozornosti, MUBI tak přineslo významnou podporu tohoto segmentu.

Výběr nejlepších filmů pro MUBI

MUBI nabízí jak zásadní díla filmového kánonu, tak i méně známé avantgardní tituly, která jsou na internetu hůře dostupné. Na které filmy se tak například můžete těšit?
 
L'Avventura (Dobrodružství) – z roku 1960, režie Michelangelo Antonioni
L'Heure d'été (Letní čas) – z roku 2008, režie Olivier Assayas
La bocca del lupo (Vlčí chřtán) – z roku 2009, režie Pietro Marcello
 
Jak ilustruje tato drobná ukázka, zejména klasického mainstreamového diváka nabídka překvapí. Většinu snímků nejspíš nebudete v takovém případě ani znát.
Lze říci, že MUBI čas od času do své nabídky zařadí i známější tituly, ale v zásadě tu divácké trháky, které dobývají multikina, jednoduše nečekejte. Berte tuto platformu zkrátka jako „výlet“ za hranice své komfortní filmové zóny.

Sekce Knihovna MUBI

Koncept MUBI zároveň představuje velmi osvěžující alternativu ke službám, jako je například Netflix. Časové omezení v divákovi vzbuzuje určitou naléhavost. Pokud zbývá pouze jediný den, dojde vám, že vybraný film jednoduše musíte vidět.

Navíc na rozdíl od klasických streamovacích platforem díky omezení ve výběru své publikum nepřehlcuje. Ostatně položte si sami otázku, kolikrát už jste se dostali do situace, kdy jste tak dlouho vybírali, na co se budete dívat, až jste nakonec nevybrali nic.

MUBI kráčí svým postojem proti proudu nekonečného zdroje informací a zábavy, které nám poskytuje internet a svět nejen streamovacích platforem, ale i nejrůznějších aplikací a sociálních sítí. Nicméně podařilo se mu s touto revoluční myšlenkou uspět.

Přesto ne každému uživateli vyhovuje podobně striktně pojatý model, který mu do určité míry určuje, na co se bude vlastně dívat.
Proto MUBI v roce 2020 přidalo i obsáhlou sekci Knihovna, která obsahuje stovky kurátorských výběrů z minulosti. Pakliže to autorská práva umožní, většina filmů z původního třicetidenního výběru se časem přesouvá do této sekce. Tím svým divákům umožňuje vydat se i vlastní cestou.

MUBI jako distributor

Kromě toho, že se platforma profiluje jako streamovací služba a zároveň kurátor, plní i roli vydavatele a distributora.
Filmy začala do kin uvádět v roce 2016, a to na území USA a Spojeného království. V kinech se tak například objevily pod záštitou MUBI tituly Milenec na jeden den (2017) a Záhada Silver Lake (2018), ale také český snímek Já, Olga Hepnarová (2016).
V lednu pak 2022 zástupci společnosti oznámili akvizici The Match Factory, mezinárodní produkční a prodejní společnosti.

MUBI podcasty

V roce 2021 spustila společnost MUBI dva originální podcasty. Tím prvním se stal anglický podcast s jednoduchým názvem MUBI Podcast. V něm cestuje moderátor Rico Gagliano po celém světě, aby vyprávěl příběhy kin, která se zapsala do historie.
Doplňuje ho podcast s názvem MUBI Podcast: Encuentros, který vznikl ve spolupráci s produkční společností La Corriente del Golfo, kterou založili Gael García Bernal a Diego Luna. Poskytuje prostor pro setkávání předních představitelů latinskoamerické kinematografie a kultury.

Sledujte MUBI kdekoli a kdykoli

Služba MUBI je už dostupná prostřednictvím webu ve více než 190 zemích na celém světě.
Videotéku je možné využívat také na zařízeních připojených k internetu včetně Android TV nebo Apple TV. Rovněž nabízí vlastní aplikaci pro chytré televizory. Dále má k dispozici i aplikace pro iPad a Android.

Pro české uživatele však může být problémem to, že s nimi služba nepočítá v lokalizaci. Je tedy potřeba jednak v potaz vzít rozvržení webu v angličtině a především počítat i s tím, že i filmy jsou v původním znění s anglickými titulky.

Předplatné projektu MUBI

Standardní výše předplatného činí 199 Kč měsíčně. Ovšem provozovatelé nabízejí také nejrůznější slevy a zvýhodnění, díky nimž si můžete často dopřát službu za mnohem výhodnější cenu. Obsah je k dispozici bez reklam.

Jak vzniklo MUBI

Projekt vznikl v roce 2007. Založil jej turecký podnikatel Efe Çakarel. Zpočátku se jmenoval The Auteurs. Pod názvem MUBI se platforma objevila poprvé v roce 2010.

K myšlence založit streamovací službu vedla zakladatele vlastní zkušenost. Nemohl sledovat film In the Mood for Love online v kavárně v Tokiu. Ač je Japonsko technologická velmoc a má k dispozici rychlý internet, neexistovalo tehdy ještě řešení, které by nabídlo online stream, popsal Çakarel vznik svého nápadu na konferenci LeWeb v Londýně.

Začal tedy pracovat na vlastním podnikatelském plánu. A to velmi úspěšně. Už v roce 2012 mělo MUBI přibližně 5 milionů registrovaných uživatelů po celém světě.

Nejnovější filmy a seriály na MUBI

Vyberty si z dalších MUBI filmů a MUBI seriálů v naší Filmožroutské databázi.

Další možnosti online filmů a seriálů


Užijte si streamování filmů a seriálů a hodnoťte je na Filmozrouti.cz